Група (Отряд) АЛФА от КГБ на СССР (в последствие трансформирана в Управление А към ФСБ на Руската Федерация) е специално антитерористично подразделение, специализирано в неутрализиране на терористи и освобождаване на заложници от завзети (отвлечени) въздушни и морски съдове, наземни транспортни средства, държавни обекти на собствена територия (сгради) и на територия извън границата.
В началото на 70-те години в света рязко се увеличили случаите на отвличания на самолети с вземане на заложници, нападения над посолства, задействали се много от огнищата на национализма. Тези процеси не отминали и СССР.
Решението за създаване на Група със СпН към КГБ, било взето от Политбюро на ЦК на КПСС през 1974г. Началникът на 7-мо Управление на КГБ ген.м-р Михаил Малютин извикал при себе си зам.председателя на КГБ Семен Цвигун и му казал: Юрий Владимирович заповяда да се създаде бойна група за противодействие на отвличанията на самолети.
При това, той подчертал, че тя ще бъде подчинена лично на председателя на КГБ на СССР Юрий Андропов. В кратки срокове в КГБ разработили Положението на група А — основен документ, който определял статута на подразделението, неговите цели, задачи и принципи за функциониране.
Всички предложения на работната група били приети от комисията, състояща се от тримата заместници на Председателя на КГБ Юрий Андропов и на 29 юли 1974г. (тази дата се счита за знакова, защото тогава се ражда съветският антитерор) Андропов подписал заповед с гриф Строго секретно и Особенна важност за създаване на Груп Ав 7-мо управление на КГБ и подчертал: Командира ще избера сам!
Нарича се Група А, но е известно повече под названието АЛФА. Групата била подчинена лично на Председателя на КГБ, макар,че била в състава на 7-мо управление. Основните му задачи включват: силови операции по предотвратяване на терористични актове; освобождаване на заложници ; провеждане на операции с повишена сложност; действия в горещи точки по света в т.ч. в Афганистан и Чечня.
За командир на групата е назначен (подбрания, лично от Андропов) ст.л-т Виталий Бубенин – Герой на Съветския съюз. На всеки шест месеца той лично докладвал на главата на ведомството за степента на подготовка и състоянието на подразделението. Групата е формирана изключително на доброволен принцип. И макар изискванията към кандидатите да са били изключително високи, на конкурса са се явили огромен брой желаещи.
За членове на Групата са подбрани само офицери от Централните и Главните управления на КГБ (спортисти, шампиони на управленията, първокласни стрелци — подбрани са само 30 души от хиляда кандидати), притежаващи не само великолепна физическа и бойна подготовка, но и високо образование и интелект. В Групата са попаднали , само тези офицери,които са прослужили в КГБ най-малко три години.
На подразделението са били необходими не бездушни роботи за изпълнение на заповеди, а хора, можещи да мислят и самостоятелно да вземат решения в критична ситуация. И накрая всички са се оказали истински фантоми в делата си. Хората влезли в Група „А”, не за пари и придобивки, а за да се борят с тероризма — за тази борба те са били готови да пожертват живота си.
При подбора се е обръщало внимание на способностите на кандидата бързо да се сработва (разбира) с хора, скоростта на реакциите, съобразителността и поемането на разумен риск и много други. Особено внимание се е обръщало, също така и на организаторските качества на бъдещите членове на Групата и уменията им за работа в екип.
Трябва да се отбележи, че заплатите на членовете на Групата, били такива, каквито са и в подразделенията, където са служили по-рано.
След сформиране на Групата започнали тренировките. Те са провеждани при високи натоварвания (на предела на силите), денем и нощем при всякакви метеорологични условия. Кормували са различна техника, включително танкове, вертолети и морски катери. Изпълнявали са парашутни скокове и са се гмуркали и плували с водолазно оборудване, тренирали са алпинизъм, изучавали са устройство на различни видове самолети, действали са в подземната шахтова система, извършвали са марш — наскоци, големи преходи и т.н.
Овладявали са и са действали с различни видове късоцевно, дългоцевно и хладно оръжие, включително и с най — новите образци, намиращи се на въоръжение в армиите на чуждите страни. Сами са разработвали варианти и са тренирали освобождаване на посолства и отвлечени самолети с взети заложници.
Създавали са нестандартни ситуации и са тренирали по тях. Разработвали са модели за освобождаване на заложници в различни ситуации, които биха могли да възникнат в учреждения, жилища, железопътния транспорт, самолети, автобуси, кораби и др. В хода на тренировките сътрудници на други управления на КГБ с богат оперативен и служебен опит са действали като противник (терористи), но даже и те са оставали изумени от внезапните и нестандартни действия на членовете на Групата.
В същото време в щаба на групата се събирали данни за основните стратегически обекти на територията на СССР: посолства, летища, местата, където се получават струпвания на много хора и др. За всички тези обекти са разработвани тактически варианти за действия.
За Групата е събирана информация за Специалните подразделения на чужди държави. Предоставяни са им преводни материали, например за подготовката на американския отряд „Делта”, откъдето са взаимствали тактически прийоми, особено взаимодействието вътре в подразделението и т.н..
При обучението се отделяло особено внимание на психологическата подготовка на членовете на Групата, тъй като им предстояли действия срещу терористи – хора с непредсказуеми действия, често намиращи се на границата на нервен срив. Затова членовете на Групата са изучавали задълбочено психология, с разбирането, че професионално (грамотно) проведения диалог с терористите може да се окаже по — ефективен от всяко друго оръжие, което се разрешавало на сътрудниците на Група „А” да използват, в случай на крайна необходимост.
За още интересни статии, анализи, коментари и интервюта следете страницата ни във Фейсбук Дебати.