Президентите на България и Словения обсъдиха европейската интеграция на Западните Балкани

Процесът на интеграция на Западните Балкани беше тема на обсъждане между президента Илияна Йотова и словенския държавен лидер Наташа Пирц Мусар. Дискусията се проведе в контекста на Срещата на върха на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, на която президентът от България беше домакин, съобщиха от прессекретариата.

Фокусът на двустранните разговори бе стратегическата отговорност на България и Словения за укрепване на сигурността, стабилността и развитието на Западните Балкани. Илияна Йотова акцентира, че интеграцията на страните в региона трябва да се гради на принципите на добросъседство и лични заслуги. Тя подчерта, че нациите, които следват европейския курс, трябва да отговарят на критериите за членство в ЕС.

По време на разговорите бе разгледана и инициативата на НА някои европейски държави за въвеждане на гласуване с квалифицирано мнозинство в процеса на разширяване. Илияна Йотова представи становището на България, подчертавайки, че решенията в тези въпроси трябва да се вземат с пълен консенсус, което е важно за устойчиви резултати във връзка с критериите за членство.

Илияна Йотова и Наташа Пирц Мусар обсъдиха добрите двустранни отношения между България и Словения. Словенската президентка покани българския държавен глава в Любляна за участие в предстоящата годишна среща на страните от групата „Арайолуш“ (неформален форум за политически диалог между президентите на парламентарни и полупрезидентски държави от ЕС).

Държавният глава Илияна Йотова откри днес в София Срещата на върха на формата, който включва 13 държави – Албания, България, Босна и Херцеговина, Гърция, Косово, Молдова, Румъния, Република Северна Македония, Словения, Сърбия, Турция, Хърватия и Черна гора.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук