Парламентът прие на първо четене законопроекта за държавния бюджет за 2026 г. със 143 гласа „за“, 81 – „против“, и без въздържали се.
Проектобюджета подкрепиха от „Прогресивна България“ и ДПС. Против гласуваха от ГЕРБ – СДС, „Демократична България“, „Продължаваме промяната“ и „Възраждане“.
По време на дебата от опозицията критикуваха заложения в проектобюджета дефицит и липсата на реформи. Управляващите обясниха, че това е бюджет „на наследството“ и с него показват истината.
Опозицията критикува предложения от правителството проект на бюджет за 2026 г. заради високия заложен дефицит от 5,7% и липса на реформи като цяло.
Управляващите от „Прогресивна България“ (ПБ) обявиха, че бюджетът е закономерният финал на решенията, взети от предишните управления, а най-съществената реформа е, че са показали истината.
Най-съществената реформа е, че показахме истината, защото през последните години обществото умишлено се заблуждаваше, коментира председателят на парламентарната група на „Прогресивна България“ Петър Витанов. Голямата реформа е показването на истината, защото само върху здравата основа може да се правят политиките, отбеляза той. По думите му са можели да продължат по същия начин на принципа „след нас и потоп“, само че не са го направили. Всички тези критики ми приличат на онзи човек, който е и архитект, и строител, и надзорник, и проектант, но когато потече покривът, се прави на случаен минувач, коментира още Витанов.
ГЕРБ-СДС няма да подкрепи проектобюджета, обяви Теменужка Петкова. Тя отбеляза, че ПБ залагат около 770 млн. евро по-малко приходи от предвидените от кабинета „Желязков“, срещу чийто проектобюджет имаше протести. Възниква въпросът дали няма разколебаване в намерението ви за борба с олигархията, обърна се към ПБ Петкова. По думите ѝ разходите са с около 2,8 млрд. евро повече в сравнение с предвидените от правителството на Росен Желязков, най-вече в две пера – издръжката и капиталовите разходи. Най-логичният въпрос е какво ще правите с тези пари, ще се краде ли, попита бившият финансов министър, като отчете, че със сигурност има разходи, които трябва да бъдат направени. Петкова подчерта, че заложеният дефицит от 5,7% от Брутния вътрешен продукт (БВП) е рекорден. С този законопроект се нарушават грубо фискалните правила, ясно разписани в Закона за публичните финанси и в регламент на Европейския съюз (ЕС), категорична е Теменужка Петкова.
Колегата ѝ Красимир Вълчев посочи, че въпросът пред правителството сега е по кой коловоз да поеме. Има три варианта – вдигат се данъци, другият подход предполага да сме по-пестеливи в разходите и третият – продължаваме по сегашния коловоз. Смятаме, че трябва да се върнем към благоразумната бюджетна политика, но да запазим ниската данъчна тежест, подчерта Вълчев.
Според Мартин Димитров от „Демократична България“ се намираме в критичен момент за България, като това е същинското начало на бюджетната криза. Довчера бяхме в тежка ситуация, сега Европейската комисия (ЕК) започва процедура по свръхдефицит и тези 5,7% са огромен риск, който поемате, предупреди депутатът. Поемате по сигурния път към нарастване на инфлацията, а основно обещание на „Прогресивна България“ беше тя да бъде овладяна, припомни Димитров. Този проблем започна от миналото управление на ГЕРБ, но вие го удължавате и продължавате, посочи той. И отбеляза, че това е един от най-високите дефицити в целия ЕС за тази година, като средният е 3,4 % по данни на ЕК. Според Димитров този дефицит е можело да бъде избегнат, но кабинетът е избрал да продължи да харчи по начин, по който са харчили ГЕРБ. От политическата сила смятат, че най-вероятно голяма част от заложените капиталови разходи няма да бъдат похарчени, защо не са разписани в разумен размер и не се правят тежките реформи. Проблемът е, че вие от ПБ звучите сякаш ще управлявате 100 години и няма нужда от бързане, бюджетът, който приемате е ваш, вие сте го написали и ще го гласували, изтъкна Мартин Димитров.
В отговор Тодор Джиков от ПБ подчерта, че това е закономерният финал на неразумното управление на публичните финанси, започнало от „сглобката“. Това не е нашият бюджет, българският народ ще трябва да изпие горчивата чаша до дъно, коментира той.
Константин Проданов, председател на бюджетната комисия и депутат от ПБ отбеляза, че страната ни е в процедура на свръхдефицит от ЕК заради неуправляемия ръст на разходите, предхождащ тяхното управление. Това е жълт флаг, има доста други държави, които са в сходна ситуация, добави той.
Атидже Вели обяви, че ДПС ще подкрепи на първо четене предложения законопроект, но и отбеляза редица негови недостатъци. Не се спазва законодателството за публичните финанси и се определя твърде висок, неясно как изчислен дефицит. Препоръките на ЕК разкриха дълбок структурен разрив, комисията прогнозира дефицит около 4.1% , продължи тя. Правилата изискват България да наложи строг контрол на разходите, но вместо да реформира, държавата маскира дефицита, изтъкна Вели. Според ДПС правителството се презастрахова и залага теглене на извънреден заем по линия на инструмента SAFE, предвиждат се големи капиталови разходи. Като председател на комисията по правата на човека и вероизповеданията, депутатът попита защо държавата посяга на парите за религия. Но най-големият недостатък е липсата на сериозни реформи, изтъкна Атидже Вели. Тя отбеляза, че има опит все пак да се направи бюджет след опасната авантюра от отказ за такъв от редовното правителство на Росен Желязков и подадената от него оставка. ДПС ще гласува против отпадането на автоматизма при формиране на заплатите в МВР, добави Калин Стоянов.
Според Слави Василев от ПБ завареното наследство показва, че бюджетът е в много напрегнато състояние. Този дефицит е отговорност, която трябва да поемем заради бюджетите от предишните управляващи, тъй като пенсиите не могат да спрат да бъдат плащани, изтъкна той. Този бюджет е началото на новата ера, която идва, защото е крайно време държавата да се изправи на крака, изтъкна депутатът.
Колегата му Милен Трифонов от ПБ съобщи, че е направена справка от експерти, която е показала, че няма нарушение на Закона за публичните финанси и договора с ЕС, както твърдят от опозицията.
Лидерът на „Продължаваме промяната“ Асен Василев смята, че бюджетът е базиран на две големи лъжи: първата е, че за периода 2021-2025 г. фискалната картина се е влошила значително заради ръста на пенсиите. Вие казвате, че разходите ще се качат с 9 млрд. евро през 2026 г. спрямо 2025 г., като от тях 1,2 млрд. са за пенсии, посочи той. Втората лъжа, заложена в този бюджет, е лъжата за наследени скрити разходи, коментира Василев. Ако тези разходи бяха наследство, щяха да бъдат описани в бюджета, отбеляза той. Депутатът посочи, че събраните авансово средства от банките не пречат на дефицита, защото се броят в годината, когато се дължат, а не когато са събрани. Въпросът е дали искате да се погрижите за българите граждани с минимален социален пакет, който ще струва 300-400 млн., или искате 4 млрд. да останат за непрозрачно харчене с постановления на Министерския съвет, посочи Асен Василев.
Председателят на бюджетната комисия Константин Проданов коментира, че това е бюджет на наследството, в който огромна част от разходите са били прикривани в последните години. По думите му първата голяма лъжа е за разходите за издръжка. Тази издръжка е всъщност отоплението за спешни центрове, осветлението за класните стаи, горивото за патрулките, коментира той и изброи какво стои зад увеличената издръжка с 1 млрд. евро. Капиталовите разходи са 4 млрд. евро – 2 млрд. са за държавните ведомства и 2 млрд. са за общините, посочи Проданов. Какво ще стане, ако орежем капиталовите разходи – това означава фалит на бизнеса, недовършени ремонти, коментира той. Ледената епоха на замразените социални плащания започна от вас и ние ще я променим, заяви още Проданов.
В крайна сметка този бюджет е бюджетът на предишните управляващи, защото няма нищо по-различно от това, което българският народ години наред получаваше, коментира Цончо Ганев от „Възраждане“. За следващата година предлагате нови дългове, срещу това никакви реформи, отбеляза той. Съгласен съм, че наследството ви е тежко, но нищо не предлагате, само оправдание и потъване в дългова криза, продължи Ганев. Обявихте война с олигархията, а замразихте доходите на хората, фиксирахте цената на магданоза, коментира още депутатът. Ганев определи проекта като „мъртво роден бюджет“, още и още от старото. Близо 3 млрд. лв. отиват в частни болници, а не в държавни и общински, затова пък махнахте по 60 лв от новите пенсии от 1 юли, добави той.
Според колегата му Димо Дренчев заложеният дефицит от 5,7% е незаконен и нереалистичен, като от „Възраждане“ смятат, че ще се окаже малко по-нисък. В същото време трябваше да „пипате смело“ сред чиновниците, а не да се започва с вдигане на винетките, коментира депутатът. Според „Възраждане“ може да се наложи еднократен данък свръхпечалба на банките.




