Испанското правителство уведомява Мароко, че категорично отхвърля исканията на Рабат относно испанските автономни територии в Северна Африка – Сеута и Мелиля, съобщава испанската информационна агенция ЕФЕ.
Този отказ бе потвърден от представители на Министерството на външните работи на Испания само часове след изказване на мароканския министър на правосъдието Абделатиф Уахби, който заяви, че Сеута и Мелиля представляват „историческо и географско право“ на Мароко и предложи създаване на механизъм за диалог с Испания относно тяхното бъдеще и „върнате им в лоното на родината“.
В интервю за мароканския обществен радио-телевизионен оператор „2M“, Уахби настоя за откритие на канали за комуникация с Мадрид, включително създаване на „комисия за диалог“.
Испанското външно министерство, ръководено от Хосе Мануел Албарес, коментира в официално изявление, публикувано в медиите, че „Сеута и Мелиля са два испански града, които действат като граници за Испания и ЕС. Те са част от международно признатата териториална цялост и суверенитет на Испания и също така неразделна част от територията на ЕС“.
„Категорично отхвърляме и ще продължим да отхвърляме всякакви различни възгледи относно Сеута и Мелиля“, се казва в изявлението, в края на което се подчертава, че „тази позиция е била ясно комуникирана по дипломатически канали“.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ЕФЕ)




