ЕС, Китай

Нов закон, който ще даде възможност да се затегнат регулациите срещу евтиния китайски внос, прие Европейския парламент.

Законът се подготвяше в продължение на седем години. С него се въвежда нов метод за съставяне на антидъмпингови мита на вносни стоки от трети страни, които показват лошо качество на световния пазар.

Той също така позволява на властите да вземат предвид стандартите за опазване на околната среда и условия на труд, когато съставят размера на митата.

Според еврокомисаря по търговията Сесилия Малмстрьом промените „ще гарантират, че европейската индустрия остава добре подготвена, за да се справи с нелоялната конкуренция“.

Преди вота китайското министерство на търговията заяви, че новите европейски антидъмпингови мерки няма да са в съответствие с правилата на Световната търговска организация (СТО).

Новите мерки трябва да компенсират последствията от даването на Китай на т. нар. статут на пазарна икономика в СТО, което ще направи по-трудно доказването на незаконни търговски практики от страна на Пекин.

Китай се присъедини към Търговската организация през 2001г. Тогава беше посочено, че страните в организацията ще я третират като държава без пазарна икономика в продължение на 15 години.

Така ЕС и други страни от СТО си запазват правомощията едностранно да въвеждат антидъмпингови закони, без да нарушават правилника на СТО. Този срок изтече в края на миналата година

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук