Френският президент Еманюел Макрон подписа три закона, които полагат основите за въвеждане на спорната му данъчна реформа.
Новите закони са свързани с бюджета за 2018г., с финансирането на здравеопазването и с добива на изкопаеми горива. Те ще допринесат за преструктуриране на френската икономика, заяви държавният глава на церемонията по подписването в Елисейския дворец.
Законодателните актове, които парламентът прие преди дни, имат за цел да засилят инвестициите и стимулират националната икономика. Критици на новите разпоредби от левицата обаче ги атакуваха като „подарък за богатите”.
Бюджетният закон за 2018г. съдържа много емблематични и спорни мерки, сред които превръщането на данъка върху богатството в данък само върху притежаваните недвижими имоти.
Корпоративният данък ще бъде намален през идните години, а капиталовите печалби ще бъдат облагани с единна ставка вместо с данъчни ставки, които се повишават съобразно нивото на капиталовите доходи.
С бюджета за 2018г. Франция се очаква да продължи да спазва изискванията на ЕС за бюджетния дефицит, както направи и през текущата година – за първи път от дълго време.
Макрон въвежда реформи с бърз темп от идването си на власт през май.
Президентът подписа и закон, който в дългосрочен план ще сложи край на добива на изкопаеми горива, помагайки на Франция да постигне целите, зададени от Парижкото споразумение за борба с климатичните промени.
Според новите правила няма да се издават нови разрешителни за проучвания за находища на петрол, газ и въглища във Франция и отвъдморските ѝ територии, а вече издадените ще бъдат подновени само до 2040 г.