Пет препоръки към ЕК, за защита свободата на словото, отправиха издатели

На снимката: Иво Прокопиев, Сашо Дончев, Полин Адес-Мевел, Иван Бедров, Теодор Захов, Стояна Георгиева

201
Съюз на българските издатели

Съюзът на издателите в България призова Европейската комисия да започне международно разследване за концентрация и нелоялна конкуренция на медийния пазар в България.

Общо пет препоръки за бъдещи действия и политики, записани в Бялата книга за свободата на медиите в България, бяха представени от Съюза на издателите в България.

В книгата се казва, че независимите медии и журналисти в България са подложени на безпрецедентен натиск и множество обективни трудности да съществуват.

„Ако различните групи проблеми, показани в тази Бяла книга, не бъдат адресирани своевременно, свободните медии в България ще изчезнат напълно”, се казва там и се посочва, че: „Основният проблем е използването на прокуратурата начело с главния прокурор Сотир Цацаров, а чрез нея и много други държавни институции като инструменти за натиск и цензура, като средство за репресия на политически и обществени опоненти. Това блокира функционирането на целия демократичен процес”.

Съюзът на издателите в България представя няколко идеи за възможни решения на засегнатите в книгата проблеми.

Сред тях са: започване на международно разследване за концентрация и нелоялна конкуренция, ЕС да изпрати независими наблюдатели – международни прокурори, които да проследят в детайли всички обвинения и предварителни разследвания срещу журналисти и издатели в България.

Записано е още, че препоръка на СИБ към ЕК е да изиска повече прозрачност и да повиши контрола за начина, по който се харчат комуникационните бюджети по европрограми в България.

Според оценки на Съюза на издателите на годишна база парите по тези програми значително надвишават рекламните приходи на всички издатели, взети заедно.

Създаване на програма „Дигитална трансформация на медии“ в ЕС, насочена към технологичното укрепване на традиционните медии е друга препоръка.

Огнян Донев, издател на „Клуб Z“ каза, че неговото хоби е историята и е убеден, че в средносрочен план този проблем няма да съществува.

„Този принос, с който искам скромно да участвам е това да се случи по-рано“, каза Донев. Сашо Дончев, издател на в. „Сега“ и добави, че общото в тяхното мислене, действие, е желанието им да финансират свободни медии, които да могат да информират обществото по един честен справедлив, почтен начин.

Стояна Георгиева, mediapool.bg, подчерта, че много малка част от медиите в България могат да се нарекат медии.

„Една огромна част от българските медии всъщност не работят като медийни предприятия, те са съвсем откровени инструменти за влияние или за обслужване на политически или на някакви бизнес интереси.“

Иво Прокопиев „Икономедиа“ посочи, че „от етапа на фалшиви новини, ние сме на ръба на една мека диктатура и на една напълно фалшифицирана демокрация”.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук