Турция ще отхвърли всякакво предложение за партньорство с Европейския съюз, освен пълноправно членство, заяви Йомер Челик, турският министър по европейските въпроси. Той предупреди, че настоящата безизходица в преговорите не дава на страната му никаква причина да поддържа сделката си за мигрантите в блока.
С тези си думи Челик отговаря на последните коментари на френския президент Еманюел Макрон, който спомена възможността за партньорство, а не пълно членство в ЕС, пише БГНЕС. Развитието на събитията в Турция не даде възможност за прогрес в дългогодишния й натиск за присъединяване към блока, каза Макрон.
„Не взимаме на сериозно нито едно от нещата като привилегировано партньорство или подобни подходи. На Турция не може да се предложи такова нещо. Както и да се нарича, привилегировано партньорство или сътрудничество срещу тероризма, такова предложение дори няма да бъде взето предвид от Турция“, коментира Челик.
ЕС изрази загриженост по отношение на мерките, предприемани от Турция срещу заподозрени поддръжници на опита за преврат през 2016 г., които се прилагат при обявеното извънредно положение. Около 50 000 души бяха арестувани в очакване на процеси срещу тях и 150 000 души, включително учители, журналисти и съдии бяха уволнени или отстранени от работа. Президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви, че мерките са необходими за противодействие на множеството заплахи за сигурността, пред които е изправена Турция.
Той разкри още, че иска да има по-добри връзки с Германия през 2018 г. Въпреки това, преговорите на Европа с Анкара останаха замразени от декември 2016 г.
„Технически няма причина Турция да поддържа тази договорка“, каза Челик по отношение на сделката за мигрантите, ограничила бежанската вълна към Европа. Споразумението включваше и визови облекчения за турците. Изпълнението му обаче е застрашено поради несъгласие относно законите за борба с тероризма в Турция, които според Европа са твърде широки и трябва да бъдат стеснени, за да отговарят на континенталните стандарти.
„Турското предложение за либерализиране на визовия режим е до голяма степен пълно и ще бъде представено на ЕС след одобрение от президента и премиера“, каза Челик. „Но измененията в него, ако има такива, няма да променят основната перспектива за нашата борба срещу тероризма или няма да го отслабят по никакъв начин“.