Леви и зелени евродепутати призоваха за разследване по повод назначаването на германеца Мартин Зелмайр за нов генерален секретар на Европейската комисия. Това е най-висшият пост на изпълнителната власт на Евросъюза и темата кой ще бъде назначен на тази длъжност е изключително чувствителна.
Миналата седмица председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер определи шефа на кабинета си за нов генерален секретар на Комисията – решение, което не беше радушно прието от зелените и радикалните левичарски групи в Европейския парламент.
Те дори изпратиха писмо до други политически групи, че искат „официално разследване“ на подкрепата.
„Има наистина сериозна загриженост дали процедурните правила за назначаване на служители са правилно приложени“, пишат Барт Стаес и Денис де Йонг, говорители на групите на Зелените / ЕFА и левите групи GUE.
Според тях „очевидно цялата процедура се състоя по доста непрозрачен и бърз начин и дори много членове на Колегията на комисарите бяха изненадани от последните назначения.“
47-годишният Мартин Зелмайр е възприеман като спорна личност и „сивия кардинал“ в ЕК, устремил се да остане на поста още 10 години. Той е юрист и водеше кампанията на Юнкер да оглави ЕК преди четири години.
Мартин Зелмайер заема мястото на холандеца Александър Италианер. Твърди се, че новият генерален директор на ЕК дължи прякора си „Чудовището” на Юнкер. Самият председател на Комисията е обяснявал, че нарича Зелмайер така заради възможностите си да поема много работа и да работи дълги часове, но според критици епитетът говори за безкомпромисен управленски стил от страна на Зелмайер.
Еврокомисията е изправена пред растящ брой въпроси за изненадващото назначаване на Зелмайр, което беше обявено на 21 февруари.
Но говорителят на Еврокомисията Алекзандер Винтерщайн каза, че Зелмайр „би могъл директно да бъде прехвърлен“ от работата си при Юнкер на поста генерален секретар. „Но той избра да се подложи на конкурентна и взискателна процедура за подбор.“
Комисията заяви, че Зелмайр е кандидатствал за заместник-генерален секретар в края на януари и е получил работата на 21 февруари. Същия ден генералният секретар, Александър Италиенер, холандец, подаде оставка. Тогава Юнкер незабавно предложи на еврокомисарите на среща същата сутрин Зелмайр да заеме поста и комисарите се съгласиха „единодушно“, каза говорителят на Еврокомисията.
Юнкер обяви решението минути по-късно на пресконференция. Според бившия премиер на Люксембург Зелмайр би бил „отличен генерален секретар“ и след това се пошегува: „Той има едно общо нещо с мен – и двамата имаме врагове“.
Според част от евродепутатите Юнкер е назначил непрозрачно и бързо Зелмайр, за да осигури приемственост на своята политика.