Великобритания

Една „задълбочена и всеобхватна“ търговска сделка, каквато Великобритания заявява, че иска с Европейския съюз, ще изисква Лондон да приеме „обвързващ механизъм за сближаване“ със законите на ЕС. Това е заложено в проекторезолюция на Европейския парламент.

Документът е с обем от 13 страници и е озаглавен „Проекторезолюция за приключване на дебата относно рамката на бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство“. В него са изложени приоритетите на Европейския парламент в процеса на раздялата с Лондон. В текста се предлага подписване на „споразумение за асоцииране“ между ЕС и Обединеното кралство и ясно е подчертано, че Брюксел има „обвързващи общи правила, общи институции и общи механизми за надзор, правоприлагане и вземане на решения“. Това означава, че дори държавите, които не са членки на ЕС, но са близки негови съюзници, ще се „радват на подобни ползи или достъп до единния пазар“.

Ги Верхофстат

„Моето послание, което предадох на нашите британски приятели е, че отделно от целия спектър индивидуални споразумения, които са необходими за прилагане в различни сектори на нашето сътрудничество, се нуждаем и от концепция, от архитектура за отношенията ни. Член 271 в Договора за ЕС определя асоциирано партньорство като подходяща база за много близки отношения между ЕС и Обединеното кралство”, обяви координаторът на Европейския парламент за Брекзит Ги Верхофстат.

Европейския парламент няма официална роля в преговорите по Брекзит, но ще има думата при гласуването на евентуална сделка между Брюксел и Лондон. Много от 65-те клаузи в документа, който подлежи на промяна, се четат като директно опровержение на визията за Брекзит, която премиерът на Обединеното кралство Тереза изложи в речта си миналата седмица.

Тя настоя за амбициозна търговска сделка, която включва финансови услуги и достъп на Обединеното кралство до някои области на единния пазар. За разлика от това текстът на ЕП гласи, че „трета държава не може да има същите предимства като държава-членка на Европейския съюз или член на Европейско пространство“.

Бившият белгийски министър-председател Ги Верхофстат допълни, че Великобритания и ЕС са близо до постигане на споразумение, гарантиращо правата на гражданите след Брекзит.

„Ще е добре тази глава да се затвори и гражданите на ЕС, останали във Великобритания и британските, останали в ЕС, да знаят какъв ще е статутът им в бъдеще“, допълни той.

Гражданските права се смятат за една от сравнително по-лесните сфери на преговорите за Брекзит. Другите аспекти от споразумението, сложило край на британското членство в ЕС ще бъдат по-трудни.

Британският министър-председател Тереза Мей призова преговарящите да бъдат по-гъвкави на преговорите за бъдещите отношения между страната ѝ и ЕС, призовавайки ги да сключат дълбоко търговско споразумение и да избягват появата на „твърда“ граница в Ирландия.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук