Депутатите приеха на първо четене промени в енергийния закон. Предлаганите промени за допълнение на Закона за енергетиката целят запълване на празнини в законодателството относно правомощията на КЕВР, касаещи лицензионната дейност.
Повод за внесените от „Обединени патриоти“ законопроект стана продажбата на ЧЕЗ. Предложението предвижда Комисията за енергийно и водно регулиране да има правомощията да разрешава сделките при покупко-продажба на съществени части от капитала на търговски дружества, които управляват стратегическа за енергийната ни система инфраструктура.
„Ако продължаваме да приемаме законите от гледна точка на популизма и какво ще се случи с продажбата на ЧЕЗ. Този законопроект да не бъде приет. Натоварваме КЕВР да се разпорежда с търговски сделки извън пазара на енергия. Това е извън правомощията им. Правомощията на КЕВР е да осигурява регулаторната рамка на пазара на енергийния пазар. Ако с тази философия се приеме този законопроект щетите за държавата ще бъдат много големи. ДПС няма да подкрепи такъв законопроект, който е в ущърб с всички регулаторни рамки на ес и законите“. Това коментира депутатът от ДПС Рамадан Аталай.
От съществено значение е дружествата-купувачи да бъдат стратегически инвеститори, които да могат да гарантират дългосрочното устойчиво развитие на енергийната система в страната. При нарушения на правилата ще ъде отнеман лицензът на дружеството, осъществяващо пренос или разпределение.
Освен това депутатите приеха промени, отнасящи се до либерализацията на енергийния пазар. Предложенията заложени в законопроекта са взаимствани от доклада на Световната банка „Осъществяване на преход към финансова стабилизация и пазарна реформа на енергийния сектор“.
Една от мерките в модела на Световната банка предлага въвеждане на задължение на оператора на електропреносната мрежа и операторите на електроразпределителните мрежи да закупуват електроенергията, необходима за технологичните разходи на пазарен принцип.
Друга съществена мярка е интегрирането на свободния пазар на производители, чиято енергия се изкупува на преференциални цени. След промените, тези производители ще продават произведената от тях електроенергия на свободния пазар през платформите на Българската независима енергийна борса и ще получат премия от Фонд „Сигурност на енергийната система“.
Препоръката на Световната банка е при въвеждането на новите условия е да бъде обмислена поетапност за интегриране на производители на пазара. Препоръчва се първоначално на свободния пазар да се изведат големите производители, а на следващ етап и останалите по-малки производители с преференциални цени.
По време на дебатите Делян Добрев обясни, че този модел предвижда производителите, които са с преференциални цени на ел. енергия, основно ВЕИ, да продават ел. енергията си също на свободния пазар като получават договор за разлика или договор за премия.
„Отново по модела електроразпределителните предприятия както и ЕСО, които годишно търпят загуби по мрежата, да купуват ел.енергия, не както досега от НЕК, а от свободния пазар, по свободно договорени цени“, обясни той.
Добре е тази либерализация да се случи на стъпки. Първата стъпка е за сравнително големите производители първо да излязат на свободния пазар и едва след това да се разшири обхвата и към по-малките, каза още Добрев.