Българското правителство не зае категорична позиция и по отношение на атаката над Сирия, извършена от САЩ, Великобритания и Франция. След среща при премиера Борисов тримата му главни министри съобщиха противоречивата позиция на страната ни в негово отсъствие.
От една страна България категорично съжда използването на химическо оръжие като военно престъпление. Това заяви българският външен министър Екатерина Захариева.
„Многократно сме изразявали категоричната непримиримост срещу употребата на химическо оръжие. Подчертаваме, че няма кауза, която да оправдава убийството на невинни граждани, сред които и деца. Използването на химическо оръжие е военно престъпление“, заяви министър Захариева.
В същото време обаче правителството не подкрепи напълно действията на Запада в отговор на престъплението на Дамаск, но и не се разграничи от тях.
„Разглеждаме еднократната военна операция като предупреждение за прекратяване на подобни незаконни действия на сирийския режим в бъдеще. Считаме, че това е еднократен ограничен удар срещу бази за производството на химическо оръжие. Смятаме, че тази еднократна акция трябва да предотврати използването на химическото оръжие срещу мирни граждани“, каза Захариева. Тя заяви, че българската страна е била информирана за ракетните удари.
„Същевременно изразяваме загриженост от възможната ескалация на конфликта и призоваваме всички страни и особено сирийския режим да прекрати всякакви действия нарушаващи международното хуманитарно право“, заяви още тя.
Захариева призова да се предприемат мерки за деескалация и за осигуряване на хуманитарен достъп до жертвите на химическата атака в Дума.
„България подкрепя усилията на международната общност за постигането на мир в Сирия“, заяви външният министър.
Тя посочи, че София изразява пълна подкрепа за работата на ОЗХО.
„Очакваме пълно съдействие за работата на разследващите екипи на организацията. Виновните за химическата атака в град Дума трябва да бъдат разкрити и да понесат съответната отговорност. България подкрепа усилията на международната общност, част от която сме и ние, за постигането на мир и намиране на политическо решение в Сирия“, заяви външният министър.
Тя добави, че българското посолство не е пострадало, нито има данни за пострадали български граждани. Захариева не очаква ответен военен удар от страна на Русия. Тя определи позицията на Москва като умерена.
Информацията е, че няма вълна, която да се движи от Сирия към Турция или от Турция към България. Това каза вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов.
Каракачанов посочи, че няма нужда от допълнителни мерки, защото няма заплаха.
„Въпреки всичко Гранична полиция, също така и военните, които участват в защитата на границата, изпълняват задълженията си. Така че непосредствена заплаха няма“, каза той.
Въпреки противоречивата позиция на правителството, по-рано в интервю за БНР военният министър заявява, че не е нужно България да излиза с позиция по случая, тъй като никой не е изисквал такава от страната ни.
„Аз мисля, че не е необходимо България да излиза със специална позиция, да се нарежда на страната на противниците или привържениците на тези удари, първо, защото никой не е поискал от нас съдействие или участие в една подобна операция, никой не ни попитал какво е нашето мнение, нито ни е предупредил кога това ще се случва, въпреки че снощи късно вечерта служба Военна информация, по-точно военно разузнаване даде информация, че се очаква това да се случи“, каза Каракачанов.
В същото интервю министърът съобщава, че той и премиерът Бойко Борисов са получили информация късно снощи за удара срещу Сирия, но по линия на военното ни разузнаване, а не на партньорските служби.
„Аз и премиерът бяхме предупредени, че се очаква, че има информация по линия Военна информация, че тази нощ ще се извършат подобни удари. Информацията не е от партньорските държави, информацията е от източници на нашето разузнаване, за което им благодаря, оказаха се точни в прогнозите си. България трябва да държи един тон на умерена политика. Лично аз смятам, че няма как с операция спрямо една държава или с въздушни удари, и с усилия само към една държава от Близкия изток да решим проблемите“, каза Каракачанов.
Същевременно в последните седмици експерти и анализатори предупредиха, че България рискува да остане изолирана при споделянето на информация между евроатлантическите ни партньори заради половинчатата позиция по случая „Скрипал“ и отказа ни да изгоним руски дипломати в знак на солидарност с Великобритания.