Сирия

Съвет на външните министри на държавите членки от ЕС ще се проведе днес в Люксембург. Поводът са ракетните удари, нанесени от САЩ, Великобритания и Франция срещу сирийски бази в нощта на петък срещу събота.

Първите дипломати на ЕС ще обсъдят ситуацията в Сирия, в контекста на последните събития в страната и подготовката за предстоящата на 24-25 април в Брюксел конференция по Сирия и региона, като се очаква Съветът да приеме и заключения по темата.

Министрите ще проведат дискусия по отношенията ЕС-Русия във връзка с последните развития.

Ще бъдат обсъдени резултатите от прилагането на 5-те принципа за развитие на връзките с Москва и тяхната ефективност.

АМЕРИКАНСКАТА ПОЗИЦИЯ

Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че не е променил позицията си относно изтеглянето на американските военни от Сирия.

Той обеща, че това ще се случи веднага след като приключи операцията срещу групировката „Ислямска държава“.

„Освен това очакваме нашите регионални съюзници и партньори да поемат допълнителни военни и финансови задължения за сигурността в региона“, каза говорителят на Белия дом Сара Сандърс.

Американският президент каза още, че е дал заповед за нанасяне на удари по Сирия в рамките на своите пълномощия.

Той отговори така на критиката на законодатели срещу начина по който е пренебрегнал Конгреса.

„Действах в съответствие с моите конституционни пълномощия за водене на външната политика, както и като главнокомандващ на въоръжените сили на страната и държавен глава в интерес на осигуряване на националната сигурност и външната политика на САЩ, за да постигна стабилност в региона, да не допусна използване и разпространение на химическите оръжия и да избегна влошаване на сегашната хуманитарна ситуация в региона“, твърди той в писмо до председателите на двете камари на Конгреса – Камарата на представителите и Сената.

Критиките, особено от страна на демократите, бяха свързани с това, че Тръмп не е поискал предварително одобрението на Конгреса.

В началото на април президентът на САЩ Доналд Тръмп потвърди отново, че е за скорошното изтегляне на американските войски от Сирия.

Американският президент посочи, че за последните 17 години САЩ са похарчили в Близкия изток 7 трилиона долара, „получавайки нищо“ в замяна, освен „смърт и разрушения“.

Според Пентагона, сега в Сирия има около 2 хиляди американски военнослужещи.

ФРЕНСКАТА ПОЗИЦИЯ

Франция не е обявявала война на Сирия на Башар Асад, заяви в неделя вечерта президентът на Франция Еманюел Макрон.

„Франция не е обявявала война на режима на Башар Асад”, заяви Макрон пред телевизията, припомняйки желанието на Париж да намери „инклузивно“ политическо решение за войната в Срия, събирайки отново всички участници в кризата.

Президентът потвърди, че ще посети Русия през месец май.

„Да, ще отида в Санкт Петербург през май“, каза френският лидер, отговаряйки на въпрос на журналист в ефира на телевизия Бе Еф Ем.

Както бе съобщено по-рано, той има покана за участие в Петербургския международен икономически форум. Очаква се в кулоарите на този форум Макрон да се срещне с руския президент Владимир Путин.

Очаква се това да стане продължение на диалога, започнат през май 2017 година. Практически веднага след избирането на Макрон за президент, той покани Путин да посети Франция. На срещата, която се проведе във Версай, Владимир Путин покани френския си колега на форума в Санкт Петербург.

ЧЕХИЯ

Премиерът на Чехия Андрей Бабиш преразгледа отношението си към удара на САЩ, Великобритания и Франция по Сирия, което бе заявено в събота.

Бабиш направи изявление пред журналисти в Прага след срещата си с държавния глава Милош Земан.

„Би било по-добре ако ударът по Сирия бе нанесен след получаването на съответния мандат от Съвета за сигурност на ООН“, подчерта Бабиш, който в събота каза, че „ударът по сирийския режим, който с извършва нападение срещу гражданско население с използване на химическо оръжие, беше неизбежен“.

Премиерът критикува и изявленията от събота на министъра на отбраната Карла Шлехтова и министъра на външните работи Мартин Стропницки, избързали, според него, да заявят еднозначна оценка на удара по Сирия след идването в Прага на първите съобщения за него от Близкия изток.

Премиерът призова към по-бързо дипломатическо урегулиране на конфликта в Сирия. За решаването на тази задача, според него, трябва да си сътрудничат, преди всичко Русия, ЕС, САЩ, Турция и Израел. При това ЕС би трябвало да бъде по-активен по сирийския въпрос, смята Бабиш.

КАКВО ОЩЕ ЩЕ ОБСЪДЯТ ВЪНШНИТЕ МИНИСТРИ

В дневния ред на Съвета е включена и темата за Западните Балкани, в контекста на обявената на 6 февруари Стратегия на ЕК за региона.

Вицепремиерът Екатерина Захариева ще информира колегите си за хода на подготовката на Срещата на върха ЕС-Западни Балкани в София на 17 май.

Първите дипломати на 28-те ще проведат и дискусия по ситуацията в Иран, включително споразумението по ядрената му програма.

Министрите ще обменят мнения и относно бъдещето на инструментите за външна дейност в следващата Многогодишна финансова рамка.

България ще бъде представена от вицепремиера и външен министър Екатерина Захариева.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук