Френският президент Еманюел Макрон се обърна към американските конгресмени след приключване на тридневното си посещение във Вашингтон в пространна реч, която засегна повечето значими аспекти в отношенията Франция – САЩ и актуални международни проблеми, съобщи Си Ен Ен. Започнало с яростен спор относно иранското споразумение, посещението на френския лидер завърши с обещание за близко приятелство. „Нека нашето приятелство стане още по-задълбочено, нашето родство стане още по-силно и нашата свещена свобода никога не умре“, каза Тръмп в тост към Макрон в Белия дом. На свой ред, 40-годишният френски лидер говори дълго „колко дълбока, колко силна и интензивна е връзката между двете страни“.
В речта си пред Конгреса Макрон обърна внимание на нещата, които през годините са стопляли френско-американските отношения, като заяви, че сега те са изправени пред предизвикателство. Той призова за свободна и справедлива световна търговия, като предупреди за заплахата от „война“ между съюзническите държави.
Ударът на търговските санкции на САЩ върху европейската стомана и алуминий ще бъде почувстван през следващите седмици, освен ако президентът Доналд Тръмп не се откаже от своите намерения.
„Необходима ни е свободна и справедлива търговия“, каза Макрон и добави, че „търговската война, която заплашва съюзниците, не е в съответствие с нашата мисия, с нашата история, с нашите настоящи ангажименти за глобална сигурност“.
Стопанинът на Елисейския дворец призова САЩ да поемат отговорността за по-активно участие в международните дела, в противовес на по-изолационистката политика, обещана и провеждана от Доналд Тръмп, откакто е на власт. Макрон апелира САЩ да се върнат в Парижкото споразумение за климата и защити позицията за оставане в сила на споразумението за иранската ядрена програма, което САЩ искат да напуснат, ако не бъде изменено.
„21-и век донесе серия от предизвикателства, които нашите предци не биха могли да си представят – каза Макрон – Ние можем да построим новия ред на 21 век, като го базираме на нов вид мултилатерализъм, базиран на по-ефективен, отговорен и прагматичен мултилатерализъм… Това повече от всякога изисква ангажираността на САЩ, тъй като вие имахте решаваща роля в създаването и опазването на този свободен свят. САЩ са тези, които „изобретиха“ този мултилатерализъм. Вие сте тези, които трябва да помогнат да го съхраним и преоткрием“.
Макрон заяви, че Франция няма да напусне иранската ядрена сделка. Той се зарече, че Иран няма никога да придобие атомно оръжие и нарече това „ясна цел“ на външната си политика.
Макрон си спечели вече реномето на човек, който „шепне в ухото“ на Тръмп и мнението му има значение. Той е чуждестранният лидер, с който държавният глава на САЩ има най-близки отношения. Неслучайно французинът започна речта си с похвали към своя американски партньор, отбеляза Си Ен Ен.
Обръщението бе произнесено след двудневната визита на френския лидер в САЩ, по време на която бе обсъдена цялата гама от проблеми на двустранните отношения и международните събития – иранската ядрена сделка, сирийската гражданска война, проблемите с климата, контратероризма и руската агресия.
След речта си пред Конгреса, Макрон ще се срещне със студенти в университета „Джордж Вашингтон“ и ще даде специална пресконференция преди отпътуването си за Париж.