Болниците, разследвани за безстопанственост, вече са двадесет и две (22). Тази сутрин прокуратурата обяви, че освен за вече обявените 9 лечебни заведения досъдебни производства са образувани и за още 13 болници.
Сред тях са столичните „Царица Йоанна“ – ИСУЛ, „Св. Анна“ (Окръжна болница) и Националната кардиологична болница.
Разследванията са образувани след проверка дали съществува т.нар. схема „болница в болницата”.
При нея помещения и апаратура на държавната или общинска болница се отдават за ползване на частно лечебно заведение или център. Така двете съжителстват под един покрив, а частното лечебно заведение на практика източва публичната структура.
В началото на март бяха образувани досъдебни производства за 7 болници, сред които и „Пирогов“.
Преди това започна разследване на лечебните заведения във Враца и Ловеч.
Държавното обвинение добави, че през април е приключила възложената на Министерство на здравеопазването проверка на лечебните заведения и докладът по нея е изпратен в прокуратурата.
На 24 април Върховната касационна прокуратурата е образувала новите 13 дела за безстопанственост.
Освен за ИСУЛ, „Св. Анна“ и Националната кардиологична болница те са и за управлението на Пета многопрофилна болница за активно лечение – София, Специализираната болница за активно лечение по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“ – София, Болницата за инфекциозни и паразитни болести „Проф. Иван Киров“ в София, Специализираната болница за лечение на хематологични заболявания в столицата, както и за лечебните заведения в Стара Загора, Търговище, Хасково, Разград и Шумен.
Разследванията са за различни периоди на управление, но всички обхващат и настоящите ръководства на болниците.
По разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров ръководството и надзора върху разследванията се осъществява от Софийска градска прокуратура, включително и за болниците в Разград, Видин, Стара Загора, Търговище, Хасково и Шумен. Целта е да се избегнат съмнения в безпристрастност.
Проверките продължават в 15 лечебни заведения в страната.
Проверяват се договори за възлагане или предоставяне на медицински услуги в 12 софийски лечебници.
Сред тях са „Св. Иван Рилски“, акушеро-гинекологичните „Шейново“, „Св. София“ (бившата „Тина Киркова“) и „Майчин дом“, специализираните болници по белодробни болести, по лицево-челюстна хирургия, по детски болести, Центърът за психично здраве, Първа МБАЛ. Текат проверки и в Специализираната болница за продължително лечение и рехабилитация – Бухово, Центърът за психично здраве – Пловдив, Специализираната болница за активно лечение по онкология – Хасково.
Всички останали материали, събрани в хода на проверките, са изпратени на съответните окръжни прокуратурите в страната – за анализ и преценка на необходимостта от извършване на допълнителна проверка, и произнасяне по същество.