Народното събрание не прие предложения от БСП Закон за възрастните хора.
Документът беше разгледан и отхвърлен от четири парламентарни комисии.
Законопроектът предвиждаше създаване на национална стратегия за всички над 60 години, специален фонд „Подкрепа“ за възрастните хора към социалния министър, който ще се попълва със средства от бюджета и нова услуга „Приемна грижа“ за тези, които нямат близки или те не могат да се грижат за тях.
„Трябва да има закон, който да урежда обществените отношения и провеждането на държавната политика в подкрепа на възрастните хора и да гарантира условия за пълноценен, активен живот и за равноправното им участие в обществения живот“, каза депутатът от ПГ на БСП Георги Гьоков.
Той обясни, че този закон не е необходим само за преодоляване на социални различия, на неравнопоставеност и ситуации на социално изключване, а е законодателен акт, който ще подпомага хората да изживеят достойно своите старини, било то подпомагани от лични и социални асистенти, социални работници и медицински персонал, или пък все още справящи се самостоятелно в ежедневието си.
„Възрастните хора, особено пенсионерите, се нуждаят и политика по социално включване, чрез което да се чувстват част от обществото, да се ползват от всички социални права и да имат достъп до всички блага, произтичащи от икономическия растеж на страната. Това обаче не е възможно, ако пенсионерите са изолирани от процесите на развитие в различни области на социалния живот“, каза още народният представител.
Според Гьоков днешните политици са забравили изконните български ценности и грижата за възрастните хора е останала на заден план. Според него световен проблем е грижата за тези, които не могат да се оправят сами.
Аргументите на ГЕРБ за отхвърляне на законопроекта обясни Светлана Ангелова.
„Вие бъркате понятията. Няма нищо общо пенсионната възраст с възрастните хора“.
Друг депутат от мнозинството – Румен Генов заяви:
Румен Генов:
„Не виждам смисъл защо трябва да селектираме определена група от хора и да ги сложим в едно привилегировано положение спрямо останалите“.
Депутатите решават днес дали да освободят Емил Христов от поста зам.-председател на Народното събрание. Искането за оставката му беше внесено от парламентарната група на „БСП за България“.