протест, медицински сестри

Специалисти по здравни грижи излязоха на протест на връх професионалния си празник – Международния ден на сестринството – 12 май.

На площад „Независимост” в София се събраха медицински сестри, акушерки, фелдшери, медицински и рентгенови лаборанти, рехабилитатори. Подкрепа са заявили съсловни и пациентски организации.

Основните проблеми пред съсловието са недостигът на кадри, липсата на работещи млади специалисти в здравната система, ниските възнаграждения и липсата на диференцирано заплащане, недостатъчните възможности за продължаващо обучение и кариерно развитие и др.

У нас в момента работят около 25 000 медицински сестри, а на системата са нужни още 30 000.

Акушерките наброяват 4000, а са необходими още толкова. Средната възраст на медицинските сестри е 53 г., а на акушерките 51 г.

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи с подкрепата на Федерацията на синдикатите в здравеопазването – КНСБ и Конфедерацията на независимите синдикати в България, са организатори на митинга.

„Работим при критично ниско заплащане, липсват специалисти по здравни грижи, липсва и елементарно уважение към нашите професии”, казват медицинските сестри.

Според тях студентите, които завършват, отиват в чужбина, за да работят за по-добро заплащане.

Медицинските сестри казаха, че техните колеги в Европа получава между 1800 и 2000 евро. В България средната заплата е около 600-700 лева.

КАКВО ИМ ОБЕЩА МИНИСТЪРЪТ

В сряда здравният министър Кирил Ананиев припомни, че през януари е бил поет ангажиментът да се разработят вътрешни правила за формиране на работните заплати, които вече са факт.

„Ще ги препоръчаме на лечебните заведения за болнична помощ като част от мерките на единния финансов стандарт за управление на болниците с над 50% държавно участие. Като резултат от ефективното управление на финансовия ресурс в болниците, цел на стандарта е ресурсът, който ще се освободи, да бъде пренасочен за повишаване на заплатите, в т.ч. и на професионалистите по здравни грижи”, каза министърът.

По отношение недостига на професионалисти по здравни грижи, основно заради факторите застаряване и емиграция, министър Ананиев подчерта, че вече са водени разговори с Министерство на образованието и науката за увеличаване на приема за дефицитните специалисти.

Успоредно с това със социалното министерство се работи съвместно по проекти за патронажна грижа за деца и възрастни, по които ключова ще бъде ролята на медицинските сестри.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук