Европейският съюз стартира процес на въвеждане на „Блокиращ статут“ заради предстоящото връщане на санкциите на САЩ срещу Иран. Мярката е част от усилията за запазване на ядрената сделка с Техеран. Това бе съобщено от председателят на Европейския съвет Доналд Туск и шефът на Еврокомисията Жан Крод Юнкер на заключителната пресконференция след срещата на върха ЕС-Западни Балкани с домакин Бойко Борисов в София.
Целта е да бъдат спасени европейските фирми, които имат бизнес с Иран и най-вече малките и средни предприятия, обясни Туск. Важното е санкциите на САЩ да нямат извънтериториално дейстие.
САЩ ще върнат санкциите си срещу Иран след оттеглянето си от ядрената сделка, заяви президента Доналд Тръмп.
ЕК е започнала официалния процес по задействане на т.нар. „Блокиращ статут“. Документът е създаден през 1996 г. с цел заобикаляне американските санкции срещу комунистическа Куба. Тогава е въведен регламент, който не позволява извънтериторлиални санкции на САЩ.
Европейските чиновници правят промени в документа, за да не бъдат задължени фирмите от ЕС да се съобразяват с предстоящите наказателни мерки на Вашингтон срещу Техеран. Към документа се добавя списъкът с новите американски санкции срещу Иран, които се очаква да влязат в сила през август. Така няма да пострадат европейски компании, които след постигането на ядрено споразумение с Иран през 2015 г. имат бизнес там.
Ако европарламентът или националните превителства не отхвърлят мерките, те ще влязат в сила в рамките на два месеца. Ако пък има силна политическа подкрепа за „блокиращия статут“, протекцията за европейските фирми, работещи с Иран, може да се задейства в по-къси срокове.