Централна банка на Германия „Бундесбанк“ е на мнение, че не са необходими мерки за улесняване на гръцкия дълг. Според нейните експерти най-напред е наложителен надзор над Гърция за преходния период по излизане на страната от програмата за финансова помощ, чийто срок изтича през август.
В месечният анализ за Гърция, „Бундесбанк“ отбелязва, че Атина е надвишила поставените цели за първичен бюджетен излишък и че това е причина да се смята, че на страната не са й необходими допълнителни мерки за улесняване на дълга.
Германската банка все пак предупреди за опасността реакциите на пазара да блокират динамиката на гръцките реформи.
Гърция изпадна във финансова криза през 2010 г. и беше принудена да преговаря за три спасителни пакета досега. В замяна страната трябваше да проведе строги реформи, което значително намали доходите на много гърци.
Текущата и последна спасителна програма приключва през август, след което Гърция планира да започне финансиране от пазарите. Страната ще бъде свободна да задава собствени икономически политики след осем години на контрол от страна на Еврозоната и Международния валутен фонд. Някои европейски представители обаче се притесняват, че с минаването на времето гръцките политици може да се окажат под засилен натиск отново да увеличат разходите си.
Още преди месец премиерът Ципрас заяви, че Гърция ще излезе от спасителната си програма без да иска предпазна кредитна линия. Той обеща, че Атина повече няма да се завърне към „разточителните дни“ отпреди началото на финансовата криза.