Номинираният за премиер на Италия Джузепе Конте се отказа да прави опити за съставяне на правителство, съобщава Ройтерс. Това се случи след като в неделя президентът на страната Серджо Матарела наложи вето на предложения за икономически министър Паоло Савона.
81-годишният Савона е изявен евроскептик и неведнъж е заявявал за еврото, че то е „германски затвор“. Той споменава в книга, цитирана от италианската преса, че има „план Б да се измъкне от еврото, ако бъде принуден, с воля или сила“.
„Членството в еврозоната е фундаментален избор за бъдещето на нашата страна и на нашите млади хора“, каза президентът на Италия Серджо Матарела, добавяйки, че след като членството в еврозоната не е било част от предизборната кампания, то не може да бъде поставяно под въпрос чрез назначаването на министър, без да се проведе подходящ обществен дебат.
Действието на президента веднага предизвика недоволството на лидерите на Движение Пет Звезди Луиджи Ди Майо и на крайнодясната „Лига“ Матео Салвини.
„Да го кажем ясно, че е безполезно да се ходи да се гласува, тъй като правителствата се правят от рейтинговите агенции, финансовите и банкови лобита. Винаги едни и същи“, разбунтува се Ди Майо.
Луиджи ди Майо заяви в неделя вечерта, че ще опита да постигне в Парламента свалянето на президента Серджо Матарела, след като той отказа да одобри предложението за кабинет.
Ди Майо заяви по телефона за телевизионно предаване, че смята да поиска член 90 от конституцията на Италия, който разрешава да бъде обвинен държавният глава за „висше предателство“ или „нарушение на Конституцията“.
„Италия не е свободна страна, тя е окупирана страна финансово, не военно, от германците, французите и бюрократите от Брюксел“, каза от своя страна Салвини.
И в неделя вечерта Силвио Берлускони застана на страната на Матарела:
„При сегашните обстоятелства, първото задължение на всички е да се защитят спестяванията на италианците, семействата и бизнеса в нашата страна“ обясни милиардерът в изявление.
Председателката на Сената, Мария Елизабета Алберти Казелати, заяви, че нови избори няма непременно да променят ситуацията:
„Ако сега се върнем да гласуваме със същия избирателен закон, ние ще се озовем при същите проблеми като днес.“
Лидерите на двете партии, които се разбраха да съставят правителство в Италия проведоха неофициална среща с президента Матарела в неделя в опит да разрешат ситуацията. Към момента пред страната стои и перспективата за нови избори.