Парламентарната комисия по европейските въпроси трябва да започне сесията си в 15:00 местно време и да разгледа законопроекта за ратифицирането на споразумението за името. Петнадесет минути по-късно ще започне заседанието на Законодателно-правната комисия.
Имайки предвид, че става дума само за разглеждане и изясняване на договора, в което опозицията няма да вземе участие, то заседанието би трябвало да е кратко. Македонските медии съобщиха, че макар и желанието на управляващото мнозинство да е Договорът да бъде ратифициран до края на деня, това ще стане на утрешното заседание.
С 69 гласа „за” и 40 „против” днес в рамките на заседанието беше одобрена необходимостта да бъде ратифицирано споразумението.
Депутатът Ферид Мухич беше единствения представител на управляващото мнозинство, който гласува „против” необходимостта от приемане на законопроекта за ратифициране на Договора. Той каза пред репортери, че е против всякаква сделка за името.
Депутатите от ВМРО-ДПМН и коалицията гласуваха „против“ и няма да вземат участие в приемането на законопроекта за ратифициране на Договора.
Министърът на външните работи Никола Димитров обясни пред депутатите необходимостта от приемането на този закон по съкратената процедура. Той отбеляза, че законопроектът е част от националната програма за прилагането на законодателството на ЕС в рамките на регионалното сътрудничество и международните отношения. Срокът за приемането е 22-ри юни – петък. Димитров подчерта, че имайки предвид евроатлантическите перспективи на страната, то е повече от необходимо да се приеме споразумението по съкратената процедура.
Той също така припомни, че съгласно Договора, след като въпросния бъде ратифициран от македонска страна, то Гърция трябва да съобщи на председателя на Съвета на ЕС Доналд Туск, че подкрепя членството на Македония в ЕС и да заяви на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, че подкрепя поканата към страната за членство в НАТО.
Съветът на външните министри на страните членки на ЕС ще се срещнат на 25 и 26 юни, а срещата на върха ще се състои на 28-ми юни. „Тези дати са от ключово значение за европейската перспектива на страната ни и зависят от ратификацията на Договора. За да постигнем резултати в тези посоки се нуждаем от това парламента да разгледа законопроекта по съкратената процедура“, каза Димитров.