Ескалацията на недоволството на животновъдите заради евтаназията на болни от чума домашни животни доведе до уволнения в земеделското министерство. Поради изострянето на протестите днес министър-председателят Бойко Борисов освободи Цветан Димитров от длъжността заместник-министър на земеделието, храните и горите. Неговото отстраняване бе поискано от протестиращите.

Борисов разпореди на министър Порожанов да освободи също така директорa на дирекция „Животновъдство“ Златка Възелова, директорa на Дирекция „Директни плащания и идентификация на земеделските парцели“ Георги Праматаров, както и съветника на министъра Бойко Синапов, за чиято оставка фермерите специално настояваха. Решението на премиера е взето след среща на министъра на земеделието, храните и горите Румен Порожанов с представители на протестиращите животновъди, съобщиха от правителствената пресслужба.

Уволненията и договореностите удовлетвориха животновъдите, които обявиха, че прекратяват протестните действия.

Недоволните фермери се събраха днес на протест и поискаха оставката на земеделския министър Порожанов и на директора на БАБХ Дамян Илиев, предаде репортер на ДЕБАТИ.БГ. Овцевъдите изляха мляко и запалиха бала вълна пред сградата на Министерския съвет. Хората се оплакаха, че нито един чиновник от 17 000 души администрация на земеделското министерство не е отишъл при тях да им обясни за проблема с чумата по дребния добитък, а направо се е преминало към евтаназия на болните животни.
Напрежението ескалира до момент, в който недоволните хора направиха опит да нахлуят в сградата на Министерски съвет. Това се случи, тъй като премиерът Бойко Борисов не се яви пред тях, за да отговори на въпросите им. Разярените протестиращи трудно бяха удържани от жандармерията, която все пак предотврати тяхната атака. Демонстрантите  скандираха „Оставка“ на фона на мощни освирквания.
Исканията на протестиращите бяха за държавна помощ от най-малко 20 лева на животно, която да компенсира загубите в бранша по време на действието на отменената от съда „Наредба 3“ за директните плащания. Те настояват компенсацията по тази наредба за колегите им от районите под карантина заради чумата по дребните преживни животни да е в размер на 40 лева за животно.

Националната овцевъдна и козевъдна асоциация настояваше и за обезщетения по пазарни цени за принудително умъртвените животни поради чумата, които се изразяват в: 300 лева за овце-майки и кози-майки под селекционен контрол и 200 лева за овци/кози-майки извън селекционен контрол; 1000 лв/брой за овни и козли под селекционен контрол и 700 лв/брой за овни и козли извън селекционен контрол, както и 6 лв/кг живо тегло за агнета и ярета. Исканията бяха обсъдени от министъра на земедилието Румен Порожанов и представители на протестиращите.

В резултат на договореностите демонстрантите обявиха, че са удовлетворени и спират протестните действия.

„Всичко, което искахме, всички наши искания бяха удовлетворени. Получихме оставките, които искахме – съобщи Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, след решението на премиера за уволненията – Всички компенсации за „Наредба 3″ ще бъдат изплатени в бюджета за 2019 г. Средствата, предвидени за 2018, ще бъдат изплатени в срок. Нашите протести приключват в момента, в който са ни удовлетворени исканията.“

След началото на конфликта между животновъдите и властта, породен от умъртвяването на болни от чума животни с цел ограничаване на заразата, животновъдите искаха и оставката на земеделския министър Румен Порожанов, но той още вчера отказа да я даде, като заяви, че това може да стане само ако му я поиска премиерът. В изявленията на протестиращите при прекратяването на демонстрациите за неговата оставка повече не стана дума.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук