България държи първото място по най-ниски цени за електричество в ЕС. Това показва сравнително изследване на европейската статистическа агенция „Евростат” за цените за ток и газ за бита в повечето европейски страни, включително и за някои от държавите от Западните Балкани.
У нас средната цена на тока за домакинствата е 10 евро цента. В Литва и Унгария един киловатчас енергия за бита струва 11 евро цента.
Най-скъпо е електричеството в Германия и Дания – 30 евро цента, а в Белгия е 29 евро цента.
Средно в ЕС се плаща двойно на бъгарските стойност – 20 евро цента, а средните стойности за еврозоната са 22 евро цента.
От данните на „Евростат” се вижда, че електричеството в държавите от Западните Балкани е малко по-евтино от това у нас. В Черна гора плащат по 10 цента, в Албания – 9, в Македония – 8, а в Сърбия и Косово – по 7 евро цента.
В класацията са включени и Турция, Молдова и Украйна. В Турция и Молдова – държави извън ЕС, цените на тока за бита са равни на тези у нас – 10 евро цента. Украинците обаче плащат най-малко за електричество – едва 4 евро цента за киловатчас.
Страната ни остава в челната тройка и по най-ниски цени за природния газ за киловатчас енергия за домакинствата. По-малко плащат само в Румъния, където цената е 3 евро цента. У нас цената е само с цент повече. Страната ни дели второто място с Литва, Естония, Словакия, Хърватия, Латвия, Полша, Люксембург и Унгария.
Българите плащат и два цента по-ниска цена за газ от средната за ЕС и 3 цента по-малко от средното за еврозоната. Най-скъпо е синьото гориво в Швеция, Испания, Дания, Италия и Холандия.
Извън ЕС най-много за ток плащат Македонците – 5 евро цента. В Сърбия и Молдова цената е 3 цента, а в Турция и Украйна – 2 евро цента.
Цените на тока и газа в Европа зависят от няколко фактора: от търсенето и предлагането на пазара, геополитическата ситуация, отделния енергиен микс за всяка от страните, както и таксите за енергийна мрежа. Сред 24-те страни-членки, за които има информация, цената на киловатчас варира между 10 и 28 евро цента.