Бившият британски външен министър и „Брекзит“-хардлайнер Борис Джонсън отново нападна правителството на Великобритания, предричайки „победа“ за Брюксел в преговорите с Лондон.
Откакто подаде оставка през юли, Джонсън се завърна към старата си работа в евроскептичния вестник „Дейли телеграф“, пишейки редовно колони, в които напада остро правителството на Тереза Мей и политиката му по Брекзит.
„Страхувам се, че неизбежният резултат е победа за ЕС, с Великобритания повалена на земята с 12-те звезди символично въртящи се около нашата наполовина замаяна глава“, пише бившият министър на консерваторите.
Джонсън затръшна вратата на правителството заедно с министъра за Брекзит Дейвид Дейвис, след като не одобриха т.н. „план от Чекърс“, предложен от Тереза Мей, който предвижда, създаване на нова зона на свободна търговия с ЕС след Брекзит.
С тези предложения, министър-председателят предизвика яростта на привържениците на един Брекзит „чист и твърд“, но и скептицизма сред европейските лидери, които поставят под съмнение жизнеспособността на плана.
„Възможно е да има някои аспекти в предложенията от Чекърс, за които те твърдят, че не харесват (…) Но в действителност в тези преговори ЕС досега спечели всички важни кръгове“, заявява Борис Джонсън.
За този пламенен привърженик на „Брекзит“, с предложенията от „плана от Чекърс“, Лондон влиза в битката, „развявайки бяло знаме“.
Докато преговорите между Лондон и Брюксел се „пързалят“, в частност върху ирландската граница, Борис Джонсън обвини правителството, че „дори не се опитва“ да разреши този проблем.
Думите му отекват, на фона на тези, изречени от Дейвид Дейвис, че „планът от Чекърс“ е „дори по-лош, отколкото да остане в ЕС“.
Премиерът обеща, тя, да запази плана си, потвърждавайки, че предпочита липсата на съгласие за отстъпките, предоставени от Брюксел.
Главният преговарящ на Европейския съюз по Брекзит, Мишел Барние, от своя страна призова Лондон спешно да изложи подробно своето предложение относно Ирландия. Той предупреди, че трябва да се намери съгласие “ от тук до средата на ноември“, за да има време да бъде ратифицирано от британския и европейския парламент преди „Брекзит“, насрочен за края на март 2019 г.
„Възможно е. Това, от което се нуждаем, не е време, а политически решения“, заяви той в неделя пред немския всекидневник „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ (Frankfurter Allgemeine Zeitung).