Съвет за сигурност на ООН, Идлиб

Съветът за сигурност на ООН ще проведе в петък извънредна среща за ситуацията в Идлиб. Това заяви американският посланик в световната организация Ники Хейли.

“Ще обсъдим развитието на събитията в Сирия в четвъртък, 6 септември, и на 20 септември. На първата среща ще обсъдим химическото оръжие, включително нашите страхове относно запазващата се заплаха от неговото използване от режима на Башар Асад срещу собствения му народ“, каза Хейли на пресконференцията по случай започването на американското председателство в СС на ООН. „Ще получим обновена информация относно политическия процес, в който е необходим напредък със съдействието на ООН и специалния посланик Стафан де Мистура“, добави тя.

На 25 август руското министерство на отбраната съобщи, че се очаква провокация в Идлиб с използването на химическо оръжие. Според Москва тя се организира с помощта на британските служби и целта е да се обвини правителството на Башар Асад. Провокацията ще послужи за нов удар, който САЩ и техните съюзници да нанесат по правителствените сили.

Идлиб

На 30 август сирийският външен министър Уалид Муалем след преговорите си с руския външен министър Сергей Лавров заяви, че Сирия ще стигне до край в освобождението на Идлиб, независимо от това, дали Вашингтон и неговите съюзници ще нанесат удар по страната, обвинявайки властите в използването на химическо оръжие.

Информацията за вчерашните нападения, извършени от руската армия, нда западната част на Идлиб провокираха реакции в цял свят.

Еврокомисарят по сигурността Федерика Могерини заяви в Брюксел, че „военната операция в сирийския Идлиб ще доведе до ескалацията на конфликта в целия регион“. Тя добави, че военните действия биха довели до застрашаване на живот на 3 млн. души и нова голяма хуманитарна катастрофа.

САЩ от друга страна подкрепиха Русия, че в Идлиб има терористични групировкии и заявиха, че са готови да работят за решаването на този проблем. Това потвърди държавният секретар Майк Помпео.

„Това е истина. Споделяме тяхната загриженост по повод на терористичната заплаха, идваща от северна и северозападна Сирия. Абсолютно сме съгласни с тях, че по тези места има терористи и трябва да се погрижим за това те повече да не изнасят тероризъм по света“, подчерта Помпео.

САЩ обаче отново потвърдиха, че ще има бърз отговор ако се появи сигурна информация, че режимът на Башар Асад готви нова атака с химическо оръжие.

„Нашата позиция се състои в това, че ако президентът Башар Асад реши отново да използва химическо оръжие, тогава САЩ и нашите съюзници ще отговорят бързо и решително“, заявиха от Белия дом.

Майк Помпео е провел и телефонен разговор с външния министър на Турция Мевлют Чавушоглу, в който двамата са се обедили около мнението, че настъплението в Идлиб би било неприемливо.

Според министъра на външните работи на Австрия, която в момента е председател на Съвета на ЕС, Карин Кнайсл ЕС и Русия трябва да задълбочат сътрудничеството си в Сирия.

„Ние като ЕС трябва да помогнем за развитието на Сирия и да не чакаме, когато другите ни поставят пред свършен факт. В петък Турция, Иран и Русия обсъждаха въпроса за миграцията и Сирия. От 2016 г. Турция е партньор на ЕС по този въпрос, Русия играе важна роля в Близкия изток. До неотдавна се планираше, че Германия и Франция ще влязат в този кръг“, пише Кнайсъл.

Идлиб е последният голям сирийски регион, който остават в ръцете на различни въоръжени групировки и терористи. По данни на специалния посланик на ООН Стафан де Мистура в този регион се намират около 10 хиляди бойци на терористичните групировки „Джебхат ан-Нусра“ и „Ал Кайда“. Възстановяването на контрола над провинцията ще сложи край на военния конфликт в Сирия.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук