Съветът на министрите одобри плановете на Европейската комисия за съвместни инвестиции с държавите членки в изграждането на европейска инфраструктура от суперкомпютри на световно равнище.
„Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии ще стимулира — чрез системата на обществените поръчки, изграждането на конкурентоспособна верига за обработка и доставка на данни с помощта на суперкомпютри в Европа. Чрез своите експертни центрове то ще осигури по-големи възможности на европейските академични среди, промишленост, малки и средни предприятия и публична администрация, като им предостави достъп до широк спектър от ресурси, услуги и инструменти за подобряване на техните умения в областта на цифровите технологии и иновациите.“, заяви комисарят по въпросите на цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел по повод решението.
ЕК счита, че суперкомпютрите са необходими за обработката на все по-големите обеми от данни.
„Те носят ползи на обществото в много области — от здравеопазването и производството на енергия от възобновяеми източници до безопасността на автомобилите и киберсигурността”, пише в съобщението на Комисията.
Съветът прие Регламент за създаване на съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии (EuroHPC) — новосъздадена правно-организационна и финансираща структура, която ще обедини ресурси от 25 европейски държави, изгради инфраструктура за високопроизводителни изчисления и данни и оказва подкрепа за научни изследвания и иновации в тази област с участието на учени, предприятия и промишлеността.
Тази структура ще осигури на публичните и частните потребители от Европа по-добър достъп до суперкомпютри — ключов фактор за насърчаване на конкурентоспособността и иновациите.