Руските учени възнамеряват да конструират на Международната космическа станция (МКС) отделен модул, в който ще се отглеждат човешки органи, съобщи ТАСС.

Проектът е част от предстоящия експеримент на МКС „Магнитен 3D-биоприпринтер“.

„Идеята е да се създаде отделна единица, където биха могли да растат цели органи, без увредени клетки,“ каза официалният говорител на проекта.

„Този модул може да работи на корабите (доставящи материала и връщайки на Земята, вече отпечатани образци) за снабдяване на хората на Земята с необходимия биоматериал, който сега трябва да се чака от донор“, каза ръководителят на научно-техническия център РКК „Енергия“ Дмитрий Сурин.

За принтера

В първия етап на експеримента учените планират да получат проби с размери 2-3 мм. Предполага се, че това ще бъде хрущялна човешка тъкан и щитовидна жлеза на гризач.

3D-биопринтерът е предназначен за отглеждане на живи тъкани и по-късно за органи, но също така може да се използва за изучаване на влиянието на условията на космоса върху живи обекти в дълги полети. В бъдеще биоприпринтерът може да бъде използван както от провеждащите експеримента, така и от външни научни екипи. Предвиденото му време за функциониране е пет години.

„Пробата расте в силно магнитно поле в условия на микрогравитация. Вътре в инструмента е монтирана GoPro камера, с помощта на която ще бъде възможно да се наблюдава хода на експеримента“, заявиха от корпорацията.

В дългосрочен план тази техника може да се използва за създаване на органи от биоматериали на конкретни пациенти. Този метод има две очевидни предимства: няма нужда да се чака за подходящ за трансплантация донорски орган и автоматично решава проблема с присаждането. Друго възможно приложение на биопринтера е отглеждане на протеинови храни, съобщиха от центъра.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук