Британските вестници отразяват възмущението сред политици и чиновници, което беше предизвикано от сравнението на ЕС със Съветския съюз, както във Великобритания, така и в други европейски държави. Това сравнение беше направено от британския външен министър Джеръми Хънт на конференцията на Консервативната партия в Бирмингам. Очевидно е очаквал друга реакция.
В. „Таймс“ цитира мнението на няколко бивши високопоставени служители на британското външно министерство, които нарекоха сравняването на Евросъюза, възпрепятстващ излизането на Великобритания, със Съветския съюз, който не разрешаваше на гражданите си да пътуват в чужбина, недостойно ниво за шефа на МВнР.
Официален представител на Брюксел допусна, че Джеръми Хънт би трябвало да поразучи историята като например прочете няколко исторически книги. Координаторът в Европарламента по Брекзит Ги Верхофстад заяви пред в. „Гардиън“, че Уинстън Чърчил и Маргарет Тачър , защитаващи европейската свобода и демокрация от думите на своя млад съпартиец, вероятно „биха се обърнали в гроба“.
„Файненшъл тайм“ цитира думите на германския министър по европейските въпроси, който каза:“Извинявайте, Джеръми Хънт, но ЕС не е затвор!“.
Бившият външен министър на Полша Радослав Сикорски призова британския си колега да се извини за „евтиното и обидно“ сравнение.
Особено силно възмущение изразиха представители на прибалтийските републики. Посланикът на Латвия във Великобритания заяви, че членството в ЕС е донесло на неговата страна равенство, развитие и уважение, докато навремето Съветският съюз само погубвал живота на хората.
Посланикът на Естония в Лондон каза пред „Таймс“, че думите на Хънт са „оскърбителни“ за тези, които са живели под гнета на съветската власт.
Според един от събеседниците на „Таймс“ от британското външно министерство министърът си е позволил такова изказване, забравяйки интересите на страната и бъдейки прекалено зает само със собствените си политически амбиции.
Друг експерт, близък до самия Хънт, казва пред вестника, че внимателният читател не би могъл да не забележи, че министърът не е наричал ЕС Съветски съюз, а само е употребил тази гореща метафора, за да подчертае, че не трябва да се разрушава партньорството между Великобритания и Европа, и на ЕС не му отива да се превръща в клуб, където напускащите задължително биват наказвани.