часовник
Снимката е илюстративна

Планът на Европейската комисия да премахне смяната на времето преди европейските избори през май догодина среща съпротива сред държавите членки, пише „Политико“. Юнкер представи идеята в речта си за състоянието на съюза през септември, като обеща още през 2019  да се сложи край на смяната на часовото време два пъти годишно. Според дипломати обаче на предложението му липсват ключови детайли и с него се определя труден за изпълнение краен срок до април, в рамките на който страните трябва да решат кое време да оставят.

Комисията хвърля незавършено законодателство в ръцете на държавите и казва: „Ние си свършихме работата, сега вие свършете вашата“, коментира дипломат от държава в Западна Европа.

Държавите членки смятат, че комисията е трябвало да запази координиращата си роля, вместо просто да им предложи да изберат да запазят зимното или лятното часово време. Според плана те трябва да уведомят Брюксел до 31 март 2019 какво искат да направят, което означава, че e необходимо да действат бързо в избора си на позиция.

На среща на работна група на националните делегации миналата седмица 16 страни са говорили против плана, разказват официални лица. В края на месеца в Грац ще се проведе неформална среща на транспортните министри, чиято цел е да се постигне консенсус.

Държавите членки обаче казват, че се нуждаят от време, за да проведат национални консултации по предложението, което ще отнеме седмици, а след това да се координират със съседите си, за да избегнат трансгранични проблеми, ако една държава избере постоянно лятно, а друга – зимно часово време.

Около 84% от 4.6 милиона отговорили на анкетата подкрепят премахването на сегашната система, която съществува в ЕС от 1996 г. Дипломати отбелязват, че резултатите в блока силно варират. В Германия например около 3 милиона човека са дали мнението си, докато в Италия едва около 20 хил. са се включили в анкетата.

Бързането на Юнкер се свързва с евроизборите следващата година.

Страните от ЕС освен това искат по-подробна оценка на ефекта от промяната върху всичко – от транспорта до финансовите пазари. Четвъртък бе последният ден, в който българите можеха да гласуват за избор на часово време. Междувременно проучване на социологическата агенция „Екзакта Рисърч Груп“ показа, че 48% от българите предпочитат в страната да се приеме като постоянно зимното часово време, а 32% искат лятното часово време.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук