В събота президентът на Украйна Петро Порошенко и Вселенският патриарх подписаха в Истанбул споразумение, което павира пътя към признаването на независима украинска църква, предизвиквайки нова яростна реакция на Москва.
На 11 октомври Вселенският патриарх Вартоломей I се съгласи да признае независимостта на украинската православна църква от Московската патриаршия – ход, който беше приветстван с радост от Киев, но осъден като „катастрофален“ в Москва.
По време на посещението си в Истанбул, при което проведе разговори с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, Порошенко подписа споразумение, в което се посочват стъпките, необходими за официалното признаване на независимостта на украинската църква и получаването на Томос.
„От името на украинския народ съм много благодарен на Негово светейшество и на всички йерарси на Вселенската патриаршия за изключително важното и мъдро решение да отвори пътя към Бога за украинския народ и неговата църква“, каза Порошенко.
Президентът на Украйна написа също така в „Туитър“:
„Днес е исторически ден. Ние постигнахме споразумение за сътрудничеството между Украйна и Вселенската патриаршия, което току-що подписахме с Негово светейшество“.
Въпросът за независимостта на украинска църква ще играе ключова роля на президентските избори в Украйна през март 2019 г., превръщайки Томоса в ключов фактор за преизбирането на Порошенко.
Патриаршията се помещава в своя исторически си дом в Истанбул, някогашния Константинопол, столица на Византийската империя преди Османското завоевание през 1453 г.
Вартоломей е считан за „първи сред равни“ между православните патриарси.
Московската патриаршия, подкрепяна силно от Кремъл, предупреди, че независимостта ще предизвика разрив в световната православна църква.
Митрополит Иларион, който ръководи външните отношения на руската църква, каза, че новото споразумение е едно от взетите напоследък решения от Вартоломей „, които са извън каноничната област и са изключително политически“.
Според руската информационна агенция ТАСС, той обвинява Вартоломей, че „изпълнява заповед от чужбина с цел да отслаби и да разедини обединената руска църква“.
Украинската църква е разделена на три тела – едно под надзора на Московския патриарх, факт, който правителството на Киев счита за неприемливо, предвид продължаващата война с подкрепяните от Русия бунтовници на изток.
Спорът между Украйна и Русия, датира от 2014 г., когато уличните протести в Киев настояваха за евроинтеграция на страната и доведоха до отстраняването на проруски настроения президент Виктор Янукович.
По-късно, през същата година, Русия анексира украинския полуостров на Крим и подкрепи сепаратистите в Източна Украйна. Конфликтът, продължава и до днес.