Най-вероятно цената на природния газ ще бъде намалена още преди началото на следващия отоплителен период в България. Това прогнозира председателят на КЕВР Иван Иванов пред „Нова телевизия“, който обоснова преценката с движението на международните пазари. Той не даде твърда гаранция за поевтиняването, защото все пак нещата зависят от движението на цените на суровини извън България.
Ако слушахме Корнелия Нинова и Мая Манолова, парното и топлата вода щяха да поскъпнат още през студените месеци през тази зима, заяви председателят на КЕВР в коментар относно поскъпването с между 18 и 38% на топлоенергията на практика от следващата седмица.
В сряда Манолова упрекна КЕВР, че не са дали обяснения защо сега се налага да се вдигат цените на топлата вода и парното. Тя припомни, че когато цената на природния газ падаше, от КЕВР обясняваха, че няма пряка връзка с цената на топлоенергията, но сега се оказа друго. Според Манолова през последните две години поевтиняването на природния газ е 87%. При положение, че разходите за природен газ са между 52-57% от цената на топлоенергията, поевтиняването следва да е 49%, но парното и топлата вода бяха намалени с 21-22% за тези две години. Обяснението на КЕВР беше, че останалата част трябва да е буфер, когато цената на природния газ тръгне нагоре, но според Манолова, комисията сега е забравила за това.
Според Иванов, обаче поевтиняването на топлоенергията преди две години било изкуственo и се дължало на политическа поръчка. Той обясни още, че евтиното парно в големите градове, било за сметка на повишената цена в маките населени места.
От друга страна, дружествата клиенти на „Булгаргаз“ към края на 2016-та, дължат за консумиран, но неплатен газ общо 128 млн. лв. Най-големият длъжник е „Топлофикация“ – София с близо 79 млн. лв. Останалите са четири от топлофикациите, свързани с Христо Ковачки, „Лукойл Нефтохим Бургас“ и две газоразпределителни дружества. А поне 3 ТЕЦ-а у нас за заплашени от затваряне, ако в сила влязат новите екологични норми за въглищните инсталации на ЕС. Това са „американските централи“ – ТЕЦ „Контур-Глобал Марица Изток 3“, ТЕЦ AES Гълъбово и „Брикел“ на Ковачки.
Освен цената на топлоенергията, друга важна тема у нас през последните дни е чистотата на въздуха.