Грекопитек

Научният сайт PHYS.org публикува информация за последните открития на българска територия.

Преди 7 милиона години, слънчогледовите и царевичните полета в някои части на Южна България, са били африканска савана, обитавана от газели и жирафи.

Може би и от първия човешки предшественик, за който учените предполагаха, че идва от Африка.

Грекопитек

Малък изследователски екип се надява да намери доказателства, че човешкият род произхожда от България. Намерени са предмети от глина в изсъхнало речно корито, близо до село Рупките.

Всичко започнало през 2002г., когато 5-годишният внук на местния палеонтолог Петър Попдимитров намерил нещо, наподобяващо зъб .

„Това нещо имаше синьо-сив цвят, изглеждаше много износено, особено дъвкателната повърхност. Смятахме, че е от животно, но зет ми предположи, че е на човек”, обясни 76-годишният мъж.

Грекопитек

Той може би е прав, но откритието все още не е получило научни доказателства. Накрая обаче може да се окаже, че човекоподобните не са произлезли в Африка, а на Балканите.

През 2007г., Попдимитров показал зъба на проф. Николай Спасов от Национален природонаучен музей при БАН и на Денис Джерадс от Националния исторически музей на Франция.

10 години по-късно, екип, воден от Спасов и учени от университета в Тюбинген, Германия, смятат, че зъбът съвпада с челюстна кост, открита близо до Атина през 1944г.

Грекопитек

След направени нови проучвания на челюстната кост, открита от немски войници, копаещи бункер през Втората световна война, изследователите излязоха с противоречива и смела теория.

Те предполагат, че зъбът и челюстта принадлежат на създание, наречено Грекопитек – общо понятие за нашата пряка линия от немаймунски предшественици. Учените предполагат, че Грекопитекът е мигрирал в Африка по-късно.

Преди се предполагаше, че най-възрастният предшественик на човека е Сахелантропът, открит в Чад през 2001г. За него се твърдеше, че е на 7 млн. години.

„Сега мислим, че Грекопитек, открит в България и Гърция, е първият човек, тъй като останките, които намерихме са с няколко хиляди години по-стари”, каза Спасов.

Мъжкият Грекопитек тежал около 40 кг., колкото едно женско шимпанзе днес. Имал е силни челюсти, позволяващи му да дъвче карата на дърветата и кестените, обясняват учените.

Грекопитек

„Можем да предположим, че е ходил изправен”, добави Спасов.

Теорията му обаче срещна широко неодобрение в научните среди, заради липса на доказателства.

„Тази опозиция ме стимулира да намеря повече от зъб и счупена челюст”, каза ученият.

Хроничната липса на финансиране за научни изследвания в България, най-бедната страна в Европейския съюз, ограничи разкопките на екипа до осем дни това лято.

Те обаче са открили стотици вкаменелости, които ще бъдат внимателно почистени и изследвани.

През септември, разкопки ще има в Гърция и Македония.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук