Туристическият сайт „Туризъм ревю” представя България като атрактивна туристическа дестинация.
Атрактивни плажове, модерни хотели, богата история. Туризмът в България цъфти. Почиващите се чувстват в безопасност. Индустрията се надява на успешен сезон.
Морският курорт Слънчев бряг, вече е пълно с туристи. Заради опасността от тероризъм в държави като Египет и Турция, България се утвърди като алтернативна дестинация. Редовните посетители твърдят, че е Ол инклузив почивките са евтини, а плажовете са с фин пясък.
„Българските курорти са сигурни и предпочитани”, каза министърът на туризма Николина Ангелкова.
Регионалният полицаи Живко Даскалов похвали доброто сътрудничество между силите за сигурност и хотелиерите, за да се избегнат евентуални терористични нападения.
„Това включва охрана на плажовете и обучение на персонала”, обясни Даскалов.
Хотелиерите, собствениците на заведения и останалите търговци по морето се надяват сезонът да бъде успешен.
Министър Ангелкова е оптимист. Тя очаква 10-процентен ръст на туристите, с което ще бъде подобрен рекордът от миналата година.
2016-та беше най-добрата година за българския туристически бранш от 1989г. – над 8,2 млн. чужденци са посетили страната. Около 10% от туристите миналата година са били от Германия – близо 33% повече от 2015-та. Ранните записвания от Федералната република тази година са с 29 на сто повече.
Институтът за анализи в туризма очаква 11% повече почиващи в България от предходната година. Най-големите конкуренти на страната са съседките й – Гърция и Турция.
Най-популярните курорти Слънчев бряг е на юг, а Златни пясъци – на север. Те са основани преди 60 години. От монотонния, комунистически туризъм, днес няма и следа.
С прехода към пазарна икономика, започнаха да се строят много нови хотели. Старите сгради бяха приватизирани и напълно обновени. Нови хотелски комплекси, зелени зони, фонтани и паркове бяха построени. Сега, клиентът е кралят.
Българската туристическа индустрия обаче има един голям проблем – липсва персонал.
„Нов съм и не разбирам нищо”, каза служител от туристическа агенция в Слънчев бряг.
Свободни позиции има почти навсякъде.
Заради ниските заплати, рецепционистите, чистачите, готвачите, сервитьорите и др. се насочват към Гърция, Италия или Малта, където биха изкарали много повече.
Усилията сега са насочени към вкарване на работници от държави извън ЕС като Украйна и Молдова. Правителството в София промени правилата за наемане на служители от чужбина от 1 юни, тъй като туризмът е важен фактор за развитието на страната. Секторът носи приходи в държавния бюджет от около 13 на сто.
Приходите от януари до ноември за 2016г. възлизат на 3,15 млрд. евро – 15% повече от 2015-та.
Реалните приходи обаче вероятно са много по-високи, тъй като сивата икономика не е включена в официалната статистика.
Министърът на туризма Николина Ангелкова си поставя по-високи цели и възнамерява да промотира богатото културно наследство и хубавото българско вино. Тя се надява България да стане целогодишна дестинация за чужденците.