Адв. Михаил Екимджиев
На снимката: Адв. Михаил Екимджиев

Специализираната прокуратура и съд повече вредят на правосъдието и на чувството за справедливост и последното нещо, с което те се занимават е да разкриват тежки престъпления и да борят корупцията. Затова се налага разбирането, че те трябва да бъдат премахнати. Защото ако тези институции бяха специализирани в нещо, то беше в процесуално изнудване. Това каза в интервю за Дебати.бг адв. Михаил Екимджиев по повод темата за закриване на специализираното правосъдие.

„Специализираното правосъдие беше създадено не за да има осъдени престъпници с влезли в сила присъди, то беше създадено, за да може, след като прокуратурата си набележи жертва и повдигне обвинение срещу нея, безпроблемно да се получават исканите от нея безкрайни задържания под стража, забрани за пътувания в чужбина. Незабавно да бъде съобщено на КПКОНПИ, която съответно да разкоства икономически набелязаните жертви. Тоест целта беше хора да бъдат унищожавани не с разкриване на престъпления, каквато е нормалната роля на една прокуратура и на един съд, а чрез изтощителни, многогодишни процеси, съпроводени със задържане под стража, домашен арест и тежки репутационни  щети, нанасяни от публични изявления на прокурори, като често лично главният прокурор се ангажираше с това.”

Адвокат Екимджиев обяснява, че всичко това се е случвало без някой да го интересува в крайна сметка дали ще се стигне до осъдителна присъда или не.

„Това може да стане и след 10, 15 или 20 години. В някои случаи може да изтече и абсолютната давност. Но тогава  вече никой няма да помни кой е бил този главен прокурор, който е инициирал на времето това, какво е обещавал да постигне и какъв е крайният резултат.”

С оглед на това той смята, че това са били институции, създадени за саморазправа, политически или икономически мотивирана от страна на ръководството на прокуратурта и на нейните ментори в политическата власт.

„За годините на съществуване на специализираните съдилища се видя, че те това правят. Въпреки че се оплакват от прекомерна натовареност, изключително малко са постановените от тях крайни съдебни актове, особено осъдителни присъди. Почти няма осъдителна присъда за хора, заемащи ръководни политически длъжности или от високите нива на сенчестите йерархии на организираната престъпност.”

Екимджиев посочи и няколко случая, които са доказателство за това как действа специализираното правосъдие, сред които нашумелият случай „Осемте джуджета”, казусите с Елена Йончева, изнудването на Веселин Денков и Ивайла Бакалова.

Цялото интервю с адв. Екимджиев очаквайте утре в рубриката „Интервю” на Дебати.бг.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук