Турция
на снимката: президентите на САЩ и Турция - Доналд Тръмп и Реджеп Ердоган

Турция в неделя прекрати неимигрантските визови услуги във всички турски дипломатически учреждения в Съединените щати, в ходa на ескалиращото напрежение между съюзниците на НАТО, пише Al Jazeera.

Само няколко часа след като американската мисия в Турция обяви, че ограничава визовите услуги, казвайки, че неотдавнашните събития са я  принудили да „преоцени” ангажимента на Анкара за сигурността на американските съоръжения и персонал, турското посолство във Вашингтон излязе с изявление.

„За да се сведе до минимум броят на посетителите на нашето посолство и консулства по време на тази оценка, незабавно и внезапно премахнахме всички неимигрантски визови услуги във всички турски дипломатически учреждения в САЩ”.

В първата версия на турското изявление пишеше, че мярката ще се прилага „за визи в паспорти”.

Но в по-късна версия се казва, че мярката „ще се прилага за визи, както и за електронни визи и гранични визи”, като остава открит въпросът дали американските пътници, които вече имат визи, ще могат да влизат в Турция.

По-ранното изявление на САЩ обаче заяви, че спира обработването на „неимигрантски” визи, специфична категория, свързана с туризма, медицинското обслужване, бизнеса, временната работа или ученето.

Имигрантските визови услуги са за тези, които искат да живеят постоянно в САЩ.

Ескалацията в дипломатическото напрежение идва няколко дни след задържането на американски консулски служител в Истанбул за предполагаеми връзки с Фулхуллах Гюлен, базирания в САЩ мюсюлмански лидер, обвинен от Анкара за неуспешен опит за преврат от миналата година. Гюлен отрича участие.

Вашингтон заяви, че е „дълбоко смутен” от ареста на служителя.

Държавната агенция „Анадол” на Турция назова служителя на консулството като Метин Топуз. Медията твърди, че той е арестуван късно в сряда с обвинения в шпионаж и опити за нанасяне на щети на конституционния ред и на турското правителство.

Кореспондентът на „Ал Джазира” Синемо Кошеоглу заяви, че това е първото подобно ескалиране на напрежението в двустранните отношения между Турция и САЩ от 60-те години насам.

„Очаквам Турция да не е склонна да ескалира напрежението още повече”, коментира тя.

Война на думи

Турция натиска, досега, напразно, САЩ да екстрадират Гюлен, докато напрежението се е увеличило и над военната подкрепа на Вашингтон за кюрдските бойци от YPG в Сирия.

Групата на YPG се счита от Анкара за разширение на забранената ПКК, която в продължение на три десетилетия е водила въоръжена кампания в югоизточна Турция.

„Ясно е, че това спиране на визовите услуги е само още едно разрастване на войната между САЩ и Турция”, каза Том Акерман от Ал Джазира.

Акерман каза още, че турските власти „са затворили повече от дузина американски-турски граждани”, живеещи в Турция през последната година, включително християнски пастор, базиран в Измир.

Мисионерът Андрю Брънсън, който ръководи църква в западния град Измир, е бил държан от турските власти от октомври 2016г. с обвинение, че е член на групата на Гюлен.

Диан Истбрук от „Ал Джазира” съобщи, че ескалацията идва само няколко месеца след посещението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган в САЩ, в което той отново потвърди приятелските връзки между двете страни. Тя припомня и думите на Евроган при посещението му:

„Турция е стратегически съюзник на САЩ Това е съюзник на НАТО и в Турция има база на НАТО, която САЩ използват. Докато САЩ продължават своята война срещу „Ислямска държава”, те трябва да има такова присъствие в Турция и се нуждаем от тези близки връзки с този много важен съюзник”, обяви Ердоган при посещението си.

„Това дипломатическо напрежение има последици в цяла Европа и Близкия изток, така че ще бъде интересно да видим какво ще се случи през следващите няколко дни“, коментира Истбрук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук