Българите са скептични към новите предложения за борба с корупцията по високите етажи на властта. Това сочат данните от последното национално представително проучване на „Алфа рисърч“.
ГЕРБ остават водеща политическа сила, „Воля“ изпада от парламента, извънпарламентарните десни и реформатори взимат общо 4,6%.
Корупция – антикорупционен закон
45 на сто от анкетираните изобщо не вярват, че в България борбата с корупцията е възможна и че някой наистина иска борба с корупцията. Това е най-често даваният отговор от анкетираните в проучването.
Електорални нагласи
Резултатът от проучването за електоралните нагласи дава за ГЕРБ – 25%, за БСП – 19%, за ОП – 5,9% и за ДПС – 4,8%. „Воля“ на Марешки пада до 1,8 %. Извънпарламентарните „Да“ България, Реформаторски блок и Нова република събират общо 4,6%. Сондажът е направен между 13 и 20 септември сред 1030 души в цялата страна.
Българите, показва проучването на „Алфа рисърч“, слабо се вълнуват от въпроса, станал основен в политическото говорене на новия политически сезон : Кой да назначава шефа на антикорупционния орган?
Темата за това правомощие стана най-важната в политическия дебат между управляващата партия ГЕРБ и опозиционната БСП, всяка от които лансира собствен законопроект.
Социолозите питат :
Следите ли темата за закона срещу корупцията ?
На този въпрос 17% от запитаните отговарят с ДА, 46, 5% казват, че са чули да се прави такъв закон и 36% отговарят, че изобщо нямат интерес, не следят темата.
При кой от вариантите за специализиран орган той ще работи по-ефективно?
Отговорите са : при председател, излъчен от мнозинството в парламента – 14,5%; при председател, излъчен от президента – 17,8%.
46 % от българите са категорични, че в „нито един от случаите може да има ефективна борба с корупцията у нас“. 10% казват, че не могат да преценят.
Въпреки масовото говорене и осъждане на корупцията, едва 8% от запитаните са склонни да подадат с името си сигнал за корумпиран политик. 19% са на мнение, че след сигнала те самите могат да пострадат, 23% не знаят или се притесняват да отговорят на този въпрос.
Над 30% са категорични, че не биха подали сигнал, защото не очакват да има ефект, а повече от 18% казват директно, че се страхуват да подадат сигнал от страх защото се страхуват, че ще пострадат.
Според „Алфа рисърч“ умереното икономическо оживление, съпроводено със спад на безработицата и ръст на доходите в по-големите градове, води до снижаване на социалното напрежение, характерно за последната година, в която бяха проведени два силно поляризиращи обществото избора.
В същото време скандалите около политици от ГЕРБ, както и неубедителните законодателни действия, вкл. за отстояване на независимостта на съдебната система и противодействие на корупцията, консолидират противниците на кабинета, които нарастват на 38%.
Цялото изследване вижте ТУК : http://alpharesearch.bg/userfiles/file/0917-Alpha_Research_Public_Opinion.pdf