Една от водещите асоциации на психиатрите в САЩ позволи на членовете си да игнорират дълго действалата забрана за коментар на психичното здраве на публични фигури, включително това на президента, съобщава медицинската медия „Стат“, част от групата „Бостънс Глоуб“.
Изявлението е представено в имейл от изпълнителния комитет на Американската асоциация на психоаналитиците към нейните около 3500 членове. Това е първото от десетилетия насам пренебрегване на етичния кодекс, който забраняваше експерти да коментират психиатрични аспекти от поведението на политиците. Позволява се на членовете на асоциацията да говорят открито за менталното здраве на президента Доналд Тръмп.
Мотивът е „вярата в силата на психоаналитичното знание при обяснението на човешкото поведение“, пояснява в имейла д-р Прудънс Гургечон, психиатър от Чикаго. Той допълва: „Не искаме да възпираме членовете на организацията да използват отговорно познанията си“.
По думите й, тази отговорност има изключително значение сега, след като „поведението на Тръмп се различава от това на останалите политици“.
Напоследък много американски психолози и психиатри се противпоставят на рестикцията и я определят като „затваряне на устата“. Аргументът им е, че са „длъжни да предупредят‘ обществото, за това което наблюдават при тръмп – нарцисизъм, импулсивност, трудност при задържане на вниманието, трудност при ходене, параноя и други белези, които според тях, възпрепятстват лидерските му умения.
„Репортери, анализатори и представители на държавната администрация, се въртят в кръг, опитвайки се да обяснят необичайното поведение на Тръмп: от натрапчивите му статуси в Туитър до грандоманията му“, казва д-р Ленард Глас, психиатър към Медицинския факултет на „Харвард“.
Забраната психолози и психиатри да коментират менталното здраве на публични личности в САЩ, е известна като „Правилото Голдсуотър“. То действа от 1964-та след като беше проведена анкета с психиатри дали кандидат-президентът от републиканската партия сенатор Бари Голдуотър, е ментално подготвен за Овалния кабинет. Правилото гласи, ако лицето не е дало съгласие и ако не е извършен преглед, е неетично да се дава професионално мнение за психичното здраве на публични фигури, незавсимо дали има, или няма отклонения.
Едно от основанията за „Правилото Голдсуотър“, е че психиатрите трябва да са извършили преглед, за да могат правилно да оценят пациента. От друга страна от десетилетия Държавният департамент на САЩ и други федерални агенции са се обръщали към психиатри да дадат мнение за менталното здраве на чужди държавни лидери. Затова Глас посочва, че очевидно държавната администрация счита, че на базата на поведението в обществото и публичните изказвания на политици, могат да се правят заключения за менталния им статус.
„В случая на Доналд Тръмп има невероятно изобилие от реч и поведение, въз основа на което може да се направи заключение“, коментира още Глас пред „Стат“. Отмяната на „Правилото Голдуотър“ не е императив за психиатрите да дават преценка за Тръмп, а по-скоро информирана хипотеза, че биха могли да дадат такава“.
КОМЕНТАР
Следизборната битка в САЩ раздели американската администрация на два воюващи лагера и погреба основни принципи на журналистиката. Сега явно се на изкушението са изложени и лекарите и психоаналитиците. Посега се и на хуманната същност на медицината, етиката й, която е свързана с основни права на личността.
Вероятно новото становище на Асоциацията ще бъде публично използвано за разгаряне на много мръсна и грозна кампания за формиране на обществено мнение, което да повлияе на Конгреса.