Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу

Тази година едни от най-мащабните разкопки през годината бяха направени в древното селище Перперикон край Кърджали. Сезонът на разкопките в свещения скален град продължи пет месеца, който е един от общо пет важни археологически обекта в страната наред с Хераклея Синтика, Мисионис край Търговище, Рациария край Видин и праисторическия обект „Солниците“ до Провадия.

В навечерието на Коледа, Перперикон беше удостоен с ново значимо признание. След като преди около месец той попада в топ 10 на най-впечатляващите археологически местности в Европа, според уважавания британски вестник The Guardian, сега той е в центъра на вниманието на известния американски туристически сайт www.islands.com.

Това съобщи за БТА проф. Николай Овчаров, дългогодишен ръководител на разкопките в Перперикон.

Проф. Овчаров поясни, че статията за Перперикон е озаглавена: „Европейският Мачу Пикчу – впечатляваща древна локация, по-достъпна от своя южноамерикански аналог“ и е публикувана на 20 декември 2024 г. Автор на текста е британската журналистка S. J. Armstrong, която от 2022 г. е редактор на National Geographic Traveler.

Статията на Армстронг предизвиква значителен интерес в интернет и веднага беше споделена от www.threads.net, www.newsbreak.com, www.tripadvisor.com и други платформи. Проф. Овчаров цитира откъс от материала, в който се посочва, че Мачу Пикчу е построен едва преди 550 години, точно в момент, когато в Европа започва ранната модерна епоха и в същото време Перперикон, разположен в българските планини, изпада в упадък. Това слага край на 6000-годишната му история през XIV век.

„В статията също така се споменава, че археолозите смятат, че това е местоположението на Храма на Дионис, където Херодот описва пътуванията на поклонници, които търсели оракула на бога на виното“, добави професор Овчаров. Той изрази надежда, че Министерството на туризма ще обръща внимание не само на броенето на чадъри и шалтета по Черноморието, но и на такъв вид „безплатна“ реклама на България.

Разкопките тази година хвърлиха нова светлина върху историята на скалния град. Беше разкрита площ от повече от декар, която се намира в т. нар. Южен квартал или Южно подградие. Там беше установено, че няма жилищни сгради, а се издигат култови постройки. Още в ранножелязната епоха (X-VI в. пр. Хр.) тук е имало голямо светилище, от което се откриват изсечени в скалите жертвеници и огромно количество керамика и кремъчни сечива.

Най-големият разцвет обаче е в късноримския период (III-IV в.), когато е построен грандиозен култов комплекс от няколко храма на различни божества, оформил се около древния и прочут в целия тогавашен свят Храм на тракийския Дионис. В навечерието преди приемането на християнството в Южния квартал на Перперикон се наблюдава изключителен разцвет на езическото култово строителство.

През 2024 г. е открит още един храм, като на този етап не е ясно на кого е бил посветен. Пред него и на други места в разкритата площ са разкрити изсечени в скалите олтари за принасяне на кървави жертвоприношения и за гадателства.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук