Политиката на САЩ в региона принуди Турция да започне активна борба с терористичните организации, нагледен пример за това е операцията „Щит на Ефрат“ в Северна Сирия, проведена след провала на опита за преврат от 15 юли 2016 г., смята директорът на Института за руски изследвания и университетски преподавател в Истанбул проф. Салих Йълмаз.

Според него фактът, че НАТО и САЩ не подкрепяха Турция дори в разгара на кризата с Русия след сваления руски бомбардировач, е формирал атмосферата на недоверие между Анкара и Запада. При това нормализацията на отношенията между Анкара и Москва, съвместните стъпки на двете страни по урегулирането на конфликта в Сирия са повлияли върху политиката на западните съюзници, главно на САЩ, смята експертът.

„След като не доживяха безусловното подчинение на Турция, както беше в периода на „студената война“, Вашингтон и страните от Запада опитаха да окажат натиск върху Анкара, за да пресекат независимата политика на Турция. Един от аргументите на Запада стана организацията ФЕТО на проповедника Фетхуллах Гюлен. Но позоваването на Гюлен не доведе до нищо“, посочва проф. Йълмаз. Той отбелязва, че след неуспешния опит за преврат срещу Турция е задействан „Планът PYD“ /Партията на демократичното единство, клон на кюрдската ПКК в Сирия/. На позицията на Анкара са повлияли също и разминаващите се изявления на държавния департамент и действията на Пентагона.

Операцията в Африн стана повратна точка в сирийския конфликт, „Маслинова клонка“ на турските въоръжени сили с подкрепата на Сирийската освободителна армия е важен етап от продължаващата вече 7-а година война в арабската страна, смята експертът. Според него приоритетното направление във външната политика на Турция е предотвратяване на опитите на терористите да създадат коридор до южните й граници и изкореняване на тероризма като цяло. „През октомври 2015 г. САЩ създадоха в Сирия формирование под названието „Сирийски демократични сили“ /СДС/, съставени от терористите от PYD/YPG. Покрай тях в състава на СДС показно влизат араби, асирийци, арменци и туркмени. Основната цел на СДС е създаването в Северна Сирия нова държава, която основно ще бъде под контрола на САЩ“, казва проф. Йълмаз. Може да се каже, че Турция провежда операцията „Маслинова клонка“ в координация с Русия. Основно решението за сътрудничеството се обяснява с това, че Анкара и Москва са единни в позицията си по повод необходимостта да бъде съхранена териториалната цялост на Сирия, отбелязва той.

Според него може да се предположи, че след успешния финал на операцията, която Турция провежда с цел да възпрепятства реализацията на плана за създаването на терористичен коридор и армия от терористи в Северна Сирия, Анкара ще реши да създаде при южните си граници „буферна зона“. Освен това ще бъде осигурено завръщането на сирийците по домовете им, които принудително са напуснали заради насилието на кюрдските отряди. Проф. Йълмаз смята, че формите на местното самоуправление, които в момента Турция реализира в освободения от терористите Ел-Баб, ще бъдат приложени и в Африн след приключването на операцията „Маслинова клонка“. Няма никаква гаранция, че военните операции на Турция в региона ще се ограничат само с Африн, коментира Али Семин, координатор в Центъра за стратегически изследвания BİLGESAM в Истанбул.

Изявлението на представителя на международната коалиция начело със САЩ полк. Райън Дилън за планираното сформиране на 30-хиляден контингент за гранична безопасност в Сирия е дало тласък за активизирането на обсъжданията на планове за нова военна операция в региона. На 15 януари Дилън увери, че в състава на силите за гранична безопасност ще влязат отрядите на Сирийските демократични сили, състоящи се основно от терористите от ПКК в Сирия, и те ще бъдат дислоцирани на границата с Ирак и Турция.

Операцията „Маслинова клонка“ на практика е пряк отговор на плановете на Вашингтон. След старта на операцията американската страна промени риториката, като направи няколко противоречиви изявления за Сирия. Държавният департамент на САЩ опита да завоалира изказванията на полк.Дилън, като обяви, че терминът „сили за гранична сигурност“ е неточен и става дума само за осигуряване на безопасност в Сирия, което не е заплаха за Турция. А на 18 януари Държавният департамент открито призова Анкара да се откаже от операцията в Северозападна Сирия. Според анализатора Семин стратегията на Доналд Тръмп в сирия е основана на три компонента: запазване на военното присъствие на САЩ в страната до ликвидирането на заплахата от ДАЕШ, сваляне на режима на Башар Асад и предотвратяване на оръжейните доставки от Иран през Ирак и Сирия в Либия за групировката „Хизбула“. Вашингтон също е дал да се разбере, че няма намерение да преразгледа плановете си за сътрудничество с терористите от ПКК и сирийския им клон, които застрашават сигурността на Турция.

Пентагонът е изпратил на терористите в Сирия 5 000 камиона с оръжия, американските самолети са изпълнили 2 000 полета с оръжейни доставки в Северна Сирия. Всичко това е принудило Турция да предприеме решителни мерки за ликвидиране на терористичната заплаха до южните си граници. Али Семин подчертава, че операцията в Африн демонстрира решимостта на Анкара за борба с тероризма. За разлика от действията на големите държави, които не прехвърлят многобройни армейски формирования в Сирия, в операцията в Африн пряко са задействани части от въоръжените сили на Турция. Там те воюват заедно с 25-хилядния контингент на Сирийската освободителна армия, обучен от турски военни инструктори, а освен това тези отряди придобиват боен опит. Политиката на САЩ за въоръжаването на кюрдските отряди в Сирия провокира Анкара за още по-тясно взаимодействие с Москва, не и с Вашингтон. Анкара даде ясно да се разбере, че винаги ще се противопоставя на всеки опит Сирия да бъде разделена. Още в първия ден от операцията в Африн 72 бойни самолета на Турция унищожиха 108 от общо 113 обекти на терористите в Северозападна Сирия. Така турската военна авиация демонстрира своята сила, отбелязва експертът.

В същото време основната цел на Русия в Сирия е запазването на режима на Башар Асад на власт и опазването на собствените й военни бази там. Напоследък Анкара и Москва предприемат съвместни стъпки в Сирия, но позициите им не по всички въпроси съвпадат. На първо място това е съдбата на Башар Асад. Очаква се Русия да подкрепя действията на Турция в Сирия до момента, в който не бъдат засегнати интересите на режима на Асад. Именно заради това Москва не тръгна да пречи за провеждането на операцията „Маслинова клонка“ в Африн. Тази операция може да принуди терористите от PYD/YPG да се измъкнат от влиянието на САЩ и да поемат към сближаване с Русия. Не е изключено военните операции на Турция в региона да не се ограничат само с Африн и да последва прочистване в сирийския Мюнбич и иракския Синджар, смята експертът.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук