Анализ на пенсионната система и препоръки за нейното усъвършенстване прие Икономическият и социален съвет

Икономическият и социален съвет (ИСС) одобри Анализ на пенсионната система. Докладът потвърждава, че настоящият тристълбов модел на пенсионното осигуряване в България е правилен и предлага промени за подобряване на всеки от трите стълба на системата. От пресцентъра на ИСС съобщават, че документът е подготвян почти година по инициатива на председателя на 49-то Народно събрание и в близко време ще бъде публикуван официално.

Анализът е изработен в значителни детайли и предлага уникално балансиран поглед към пенсионната реформа, обединяваща работодатели, синдикати и граждански организации, посочват от ИСС. Документът беше обсъждан и приет в присъствието на заместник-министъра на труда и социалната политика Лазар Лазаров, както и на представители на Националния осигурителен институт, Националната агенция за приходите и Комисията по финансов надзор.

Необходимостта от реформи в пенсионната система изисква внимателен анализ на досегашния опит, а в дългосрочен план трябва да бъде създадена адекватна правна рамка, включваща и многопрофилни фондове, за да се улесни усъвършенстването на модела, изтъкна наскоро председателят на ИСС Зорница Русинова по време на форума „Пауърс Съмит“.

ИСС също така прие становище относно „Районите на планиране в Република България на ниво NUTS 2“, в което предлага корекции на районирането на страната с цел стимулиране на регионалното развитие. Според съвета, икономическото развитие в Югозападния регион е силно несъразмерно. „Непропорционалният доход на София-град изкуствено увеличава общото благосъстояние на региона, което води до намаляване на обема на безвъзмездната финансова помощ“, посочва становището.

„Изкривяването на статистическите данни за областите Перник, Кюстендил, София-област и Благоевград, комбинирани със София-град, лишава предприятията и работещите в тях от финансиране, което получават компании в общини с подобни показатели, но в други планови райони“, се казва в документа.

Класифицирането на Югозападния регион като „регион в преход“ води до намаляване на средствата по фондовете за споделено управление и до по-ниски регионални помощи за предприятията в областите Перник, Кюстендил, Благоевград, София-област и София, считат експертите. Те добавят, че формирането на статистическите райони трябва да се свърже с набор от законодателни решения, които да определят ролята на районите на планиране за бъдещия програмен период, за да се създадат условия за поддръжка на регионалното развитие и реален достъп до европейските средства за всички граждани, бизнеси и неправителствени организации.

Според ИСС, Европейските фондове имат потенциал да подсилят икономическите и социалните условия. Инвестициите биха частично увеличили брутния вътрешен продукт, редуцирали натрупаните дългове на компаниите и дала повече възможности за ръст на доходите, отбелязват от Съвета. Те подчертават необходимостта от създаване на консенсусна национална позиция по въпроса не по-късно от март 2025 г., тъй като през следващата година Европейската комисия ще представи своите предложения за Многогодишната финансова рамка за периода 2028 – 2034 г. Становището е било представено на служебния заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството Юра Йорданова-Витанова, както и на представители на българските дирекции на Европейската комисия и Националния статистически институт.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук