Предстои финално обсъждане в парламента на проекта за антикорупционен закон на Министерството на правосъдието. Създаването на нова институция за борба с корупцията е сред приоритетните точки в дневния ред на новия парламентарен сезон.
Проектът предвижда създаване на нов единен независим орган, който да проверява подробно имуществените декларации и ще отнема доказано незаконно придобито имущество.
Нормативният акт предвижда проверката за незаконно придобито имущество да започва, когато е установено несъответствие от над 20 000 лева между доходи и имущество.
Ще може да се работи и по анонимни сигнали за корупция, което сега е недопустимо. Предложението на правосъдното министерство е председателят на новия единен орган да се избира от Народното събрание за срок от 6 години.
Финалната дискусия на правителствения проект е организирана от Комисията по правни въпроси и Министерството на правосъдието. Ще участват представители на парламентарните групи, държавни институции, неправителствения сектор.
Опозицията в лицето на БСП оспорва категорично проекта на управляващите и предлага алтернативен собствен проект. Според соцпроекта председателят на новия антикорупционен орган се назначава от президента, комисията може да има и разследващи функции и право да ползва специални разузнавателни средства.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова и екип червени депутати направиха срещи последните две седмици с магистрати – с председателите на ВКС, ВАС, Съюза на съдиите, както вчера и с главния прокурор, за да консултират своя проект за антикорупционен закон, който ще представят в парламента на новата сесия.
Корнелия Нинова информира, че днес ще има последна консултативна среща с президента Радев и няма да участва лично във финалната дискусия за антикорупционния проект, който управляващите организират днес заради предлагания от тях проект, разработен основно от екипа на министерството на Цецка Цачева.