Министерството на здравеопазването дава гратисен период от 6 месеца на аптеките за въвеждане на европейската директива за верификация на лекарствата. Новата европейска наредба за лекарствата влиза в сила от 9 февруари. Предвижда се върху опаковките на лекарствата по лекарско предписание да има уникален идентификационен код. Целта е защита на пациентите от фалшиви медикаменти. Заради новите изисквания аптеките трябва да направят допълнителни инвестиции. По тази причина фармацевти обявиха, че излизат на протест и изпратиха протестно писмо до министерството.
„Нищо страшно и драматично няма да се случи от 10 февруари. Ще има плавен старт на новата наредба. Министерството на здравеопазването дава гратисен период от 6 месеца на аптеките, за да внедрят новия софтуер“, обяви ресорният министър Кирил Ананиев на брифинг.
Според него в страната едва десетина аптеки са заявили готовност за ефективни протести срещу промените в сектора. Здравният министър увери, че няма да бъдат затваряни или санкционирани аптеките. Нито един пациент също няма да остане без медикаменти.
„В България има 3600 аптеки, от тях 2400 работят с НЗОК, имат необходимия софтуер за връзка с НЗОК. За новите изисквания трябва да осигурят един четец между 180 -200 лева и още за свързване на системата 50 лева. Не е такъв тежък товарът – смята здравният министър – Не мога да си представя, че аптеките, които нямат договор с НЗОК нямат интернет, компютър и работят в първобитни условия. Все пак, ако има такива, за да отговорят на всички изисквания, ще са нужни инвестиции не повече от 1500 лева.“
Председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов е убеден, че няма да се стига до затваряне на аптеки в знак на протест. Здравният министър допълни, че с протестиращите аптеки, колкото и малко да са те, диалогът продължава.