В предградието Хароу, северозападен Лондон, сред търговците и съседите на българите, заподозрени в шпионаж в полза на Русия, вчера цареше шок и недоумение. Те определиха ареста им като „малко странен“.
Камран Хюсеин е бръснар. Той работи на няколко врати от мястото, където българската двойка беше арестувана през февруари по Закона за държавните тайни, а апартаментът им беше обискиран в продължение на часове.
„Един от клиентите ми живее точно там. Когато се събудил, имало три или четири полицейски микробуса и те стояли там до около три следобед. Аз също ги видях. Плаши ме това, че не знаеш какво има зад ъгъла. Това е малко странно“, разказва Хюсеин.
Според него седмици след ареста през февруари полицейски микробус е бил паркиран на паркинга на магазин Lidl, който се намира срещу апартамента, в който са арестувани 41-годишният Бисер Джамбазов и 31-годишната Катрин Иванова.
„Тук съм от 13 години, и мога да твърдя, че познавам хората тук. Шокиран съм, защото районът е толкова тих“, допълва Хюсеин.
Пит, който държи будка за вестници наблизо, също си спомня присъствието на полицейския микробус.
„Беше там седмици наред. Всеки ден беше там“, казва той.
Симон Корсине, който управлява заведение близо до мястото на арестите, също не можеше да повярва на новината.
„Не разбирам! Тук няма нищо. Ако бях шпионин, щях да съм в центъра на Лондон и да си живея сред хайлайфа, вместо тук в покрайнините на Хароу Уелд“, чуди се той.
Корсини който е от италиански произход, допълва, че предимството на квартала са неговите мултикултурни жители, сред които един българин не би изпъкнал сред останалите турци, албанци, румънци и т.н.
„Те биха се слели с останалите“, смята той.
Вчера британската полицията съобщи, че трима български граждани са арестувани и обвинени за шпионаж в полза на Русия, докато са живели във Великобритания. Обвиняемите са сред петимата, задържани през февруари след продължително разследване. Трима от тях бяха обвинени и в притежание на фалшиви документи за самоличност.
Според ВВС, обвинените са работили за руските служби за сигурност, като част от клетка под прикритие. Те са притежавали паспорти и лични карти от България, Франция, Италия, Испания, Хърватия, Словения, Гърция и Чехия.
Арестувани са задържани съгласно Закона за официалните тайни от 1911 г. от отдела за борба с тероризма. Те са били наясно с факта, че документите им са били са фалшифицирани и са ги притежавали с „неправомерно“.
Тримата предполагаеми шпиони са Орлин Русев, 45г., от Грейт Ярмут, Норфолк, Бисер Джамбазов, 41г., от Хароу, северозападен Лондон, и Катрин Иванова, 31г., също от Хароу.
Триото е живее в Обединеното кралство от години, през които работи на различни места и живее в редица крайградски имоти, съобщи BBC.
Орлин Русев има история на бизнес отношения в Русия. Той се премества в Обединеното кралство през 2009 г. и прекарва три години работейки в сферата на финансовите услуги. Индустриален доклад го нарича „завършен мрежов инженер и разработчик на софтуер“. Преди това той е отговарял за „доставянето на голямо разнообразие от технологични проекти в Източна Европа“, се казва в съобщението.
В профила на Русев в LinkedIn няма снимка. Според него, Русев е собственик на вече закрита компания NewGenTech Ltd, която се занимавала с „изкуствен интелект, усъвършенствани индексиращи системи и алгоритми, комуникационни системи, високочестотни технологии и обработка на сигнали“.
Той описва себе си като бивш съветник на българското министерство на енергетиката и отскоро живее в къща за гости в Грейт Ярмут, близо до плажа и кея на град Норфолк.
Бисер Джамбазов е описан като шофьор, работил за болница. В страницата му във Facebook няма изброени приятели. На нея има публикувани няколко видеоклипа от нощни клубове и партита.
Има едно живо излъчване от 2018 г., което го показва как преподава английски на група зрели български ученици. На него се вижда как по време на учебен час, проведен в Уембли, той пее песента Jamaica Farewell на Хари Белафонте, а неговите ученици се присъединяват към него.
Катрин Иванова описва себе си в профила си в LinkedIn като лаборант в частния здравен бизнес.
Двойката се преместила в Обединеното кралство преди около десетилетие. Там ръководи обществена организация, предоставяща услуги на българите. Сред тях тях е запознаването им с „културата и нормите на британското общество“, съобщава ВВС.
Във фейсбук видео за Българска Социална Платформа Иванова дава съвети как да получите базова британска квалификация. Темите включват гражданство, заетост и въведение в „британските ценности“.
По време на изборите за български парламент Джамбазов и Иванова са били част и от избирателните комисии в Лондон, които улесняват гласуването на български граждани, живеещи в чужбина.
Тримата обвиняеми са арестувани на 8 февруари. По същото време са задържани и още двама души – 31-годишен мъж, живеещ на адрес в западен Лондон, и 29-годишна жена от северен Лондон. И петимата обаче, вече са освободени под гаранция от полицията. Те трябва да се върнат в съда през септември. Съдебният процес е насрочен за януари в Олд Бейли.
През последните години руски шпиони са замесени в няколко нашумели световни заговора. Сред тях са убийството през 2006 г. на руския дисидент Александър Литвиненко и опита за убийство през 2018 г. на руския дезертьор Сергей Скрипал.
И трите руски шпионски агенции са участвали в операции във Великобритания. Става въпрос за Федералната служба за сигурност или ФСБ, която беше управлявана от самия Владимир Путин, преди да стане министър-председател и след това президент. Другата е Руското военно разузнаване, известно като ГРУ, и трета е службата за външно разузнаване – СВР.
Припомняме, че британското правителство експулсира няколко служители на руското разузнаване, работещи в посолството в Кенсингтън под дипломатическо прикритие. През март 2018 г. тогавашният премиер Тереза Мей изгони 23 руски дипломати, обвинени в шпионаж, след отравянето на Скрипал и дъщеря му Юлия.
*Източник: „Гардиън“. Преводът е на ДЕБАТИ.БГ.
Още международни новини – четете тук