Археологическият обект Одеона в Пловдив отвори врати за посетители, ще се провеждат и културни събития

Днес официално бе открит археологическият обект Одеона в Пловдив, който е част от Форумния комплекс на Филипопол.

Този важен културен обект не само ще привлича местните жители и туристите, но също така ще служи като сцена за различни културни мероприятия в бъдеще. Зам.-кметът на Пловдив, отговарящ за културата, археологията и туризма Пламен Панов, сподели, че Одеонът е подходящ за джаз концерти, литературни четения и различни тържества.

“Преди години Одеонът е бил много активно използван. Сега, под ръководството на кмета, ние му възвръщаме предишната слава. Единствено в подземните галерии ще има платен вход, които вече са отворени за посетители. От следващата година ще разработим концепция за музейна експозиция с намерените артефакти. Освен това, ще проучим възможностите за изграждане на лека шумоизолираща стена, тъй като буlevardът е в близост“, отбеляза Панов.

На откритията присъства и кметът Костадин Димитров, който изрази надежда, че това ще бъде още едно място, където пловдивчани и гости ще могат да се наслаждават на културата, която развиваме през годините. „Обектът ще бъде охраняван от общината и управляван от ОИ ‘Старинен Пловдив’, така че ще имаме достъп до него. Според мен е необходимо да се създадат повече пространства за археология, тъй като забелязвам, че малко хора слизат до обекта, преминавайки през Главната улица“, д добави Димитров.

Информация за Одеона предоставиха археологът Мая Мартинова-Кютова и арх. Румяна Пройкова, сътрудник на покойната арх. Вера Коларова, която е автор на проекта.

Археологът Мая Мартинова сподели интересни факти за обекта и периода на проучванията. „Одеонът бе открит през 1988 г. от мен и бившия директор на Археологическия музей Здравко Каров. Имахме късмет, че на това място нямаше съвременни сгради с дълбоки основи, които да разрушат археологическата структура“, коментира Мартинова.

Тя добави, че в близост е имало лятно кино с плитки основи, което е помогнало за запазването на обекта. „Това е малък театър, включващ всички елементи на римската театрална архитектура – сцена, орхестра и кавея. Одеонът е бил покрит и е можел да побере около 350 зрители“, разказа тя.

Мартинова също така сподели, че една от основните функции на сградата е била да служи като важен административен център за решаване на важни въпроси в античния Филипопол от I до IV век.

Проектът за реставрация е дело на арх. Вера Коларова, а завършен от арх. Румяна Пройкова, като реставрационните работи са извършени от Никола Стоянов. За музикалната част на откритето се погрижиха Калоян Куманов на акордеон, Владимир Владимиров на китара, Мирослав Турийски на пиано и Деница Василева на вокал, които изпълниха част от програмата ‘Фолклорни балади’.

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук