Асен Василев
Асен Василев Снимка: Архив

„Макрорамката в бюджета не е изменяна спрямо тази, предвидена от служебния кабинет. Увеличени са приходите и са махнати част от разходите, заяви Асен Василев по време на дебатите в бюджетната комисия на проектобюджета.

„Дебат за еврозоната ще има, но приемането на еврото е един от факторите за ръст на икономиката“, каза Василев.

„Членството в еврозоната ще премахне между 1 и 2 млрд. лева годишно транзакционни разходи за икономиката. Това са загубени пари по превалутиране. Видяхме че в Хърватия значително паднаха лихвите по кредитите и това дава възможност да се правят повече инвестиции“, заяви още министърът на финансите.

„За да имаме ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 6-8 процента, трябва да се изпълнява капиталовата програма. В деня, в който в Министерството на финансите получим искане за допълнителни капиталови разходи, ще знам, че нашата икономика и администрация може да инвестира в машини и инфраструктура. Силно се надявам да получим такова искане – проблемът за растежа на БВП не е, че няма пари за капиталови разходи, а че администрациите не могат да си изпълняват капиталовите си програми,“ посочи той.

„Фискалният резерв сега е 12,5 млрд. лева, ние го заварихме малко над 10 млрд. лева. Дългът от БВП остава 22 процента от БВП и до края на 2023 година“, подчерта Василев.

Министърът отговори и на въпроси на депутати за печалбата на Българския енергиен холдинг (БЕХ).

„На 3 февруари БЕХ публикува счетоводен отчет за 2022 г. с над 1,5 млрд. лева печалба. През април е коригирал печалбата на 640 млн. лева. За това време БЕХ счетоводно е решил, че печалбата е по-малко. Това се дължи на начислени обезценки, основно от дъщерни дружества – най-вече от „Булгаргаз“, който пък е решил, че не може да си получи парите от „Топлофикация – София“. Проверките там вървят по линия на НАП и АДФИ. Има уверения, че тази сума от 1,588 млрд. лева печалба на БЕХ може да бъде събрана. Почти половината от тези пари вече са внесени в бюджета“, каза Асен Василев.

Той добави, че миналата година е имало държавна гаранция за „Булгаргаз“. Тази година също ще има. Според него проблемът с „Топлофикация – София“ е структурен, но той не е тема на бюджетна, а по-скоро на енергийна комисия.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук