Валери Дреников, заместник-председател на Асоциацията на търговците на енергия в България, предложи да се създаде работна група с участието на всички заинтересовани страни относно пълната либерализация на енергийния пазар. Това стана по време на четвъртото издание на форума „Пауърс Съмит“ (Powers Summit), който събира представители на правителството, политическите партии и бизнеса, за да обсъдят основните предизвикателства и възможности за България. Събитието се провежда в „София Тех Парк“.
Подкрепяме идеята за либерализация на електроенергийния пазар и считаме, че това е правилният път за напредък в сектора. В същото време обаче разбираме, че все още не сме напълно подготвени за реализиране на либерализацията, а сегашният й формат носи рискове за всички участници на пазара – от крайните потребители до доставчиците и бизнеса, да не говорим за съседните пазари. Либерализираният пазар ще стане част от единния европейски пазар, а всички участници ще са в равни условия, коментира Дреников.
Той изрази загриженост, че електроенергийният пазар е силно регулиран, което затруднява неговото управление.
Регулацията засяга производителите с лимити на приходите, докато крайните клиенти също имат поставени лимити на цените. Търговците също подлежат на регулиране със задължителен бюджет за 2024 г. с определен таван на приходите, отбеляза той.
Според него е необходима открита комуникация, за да се постигнат ясни перспективи и предвидимост.
Той подчерта, че трябва да бъде ясно когато пазарът ще стане либерализиран и дерегулиран, за да могат участниците да предвидят как да управляват рисковете.
Крайно необходимо е България да спре да извършва социална политика чрез енергетиката, като либерализацията на пазара трябва да включва широк спектър от експерти – представители на всички участници на пазара, Министерството на финансите и Министерството на социалната политика. Нашето предложение е да се създаде работна група, за да може всеки да изрази своята позиция относно процеса на либерализация и да се формулира както краткосрочна, така и дългосрочна визия, каза той.
Според Никола Газдов, председател на Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия, настоящата геополитическа обстановка е сложна, особено що се отнася до електрическия пазар в последните години.
Той посочи, че кризата с COVID-19 и началото на войната в Украйна са оказали влияние върху енергийния сектор. В последните години страната ни е добавила нови слънчеви инсталации, но за жалост не и нови вятърни мощности, което е свързано с дезинформация и пропаганда относно вятърните паркове, добави той.
Меглена Русенова, председател на Българската фотоволтаична асоциация, призова за законодателна подкрепа на новите енергийни мощности с цел гарантиране на надеждността на доставките.