Днес Астрономическата обсерватория към Астрономическия център на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ тържествено отбелязва своята десета годишнина. В чест на юбилея обсерваторията, разположена на Шуменското плато, отваря врати за посетители. Астрономите ще предлагат и наблюдение на Слънцето през целия ден.
На официална церемония пред сградата на обсерваторията, пред многобройна аудитория, директорът на Астрономическия център проф. Драгомир Марчев подчерта: „С гордост можем да заявим, че Шуменският университет притежава най-съвременната обсерватория в страната и е единственото учебно заведение у нас с функционираща астрономическа обсерватория, оборудвана с авангардна апаратура. В последните пет години в нови проекти са вложени над 1 милион лева в апаратура.“
През последното десетилетие, благодарение на наблюденията с нашите професионални телескопи, сме публикували над 20 статии в реномирани научни списания. Това е свидетелство, че сме инвестирали времето и ресурсите си разумно. Всичко това е плод на работата на екипа от Астрономическия център и, най-вече, на нашите студенти, които участваха в инсталирането на куполите на телескопите. „Шуменската обсерватория е част от европейски проект с център във Виена, Австрия, който се занимава с наблюдение на Слънцето чрез малки телескопи. Имаме и телескоп, специално настроен за слънчеви наблюдения. Небето предлага богатства, стига да имаш желание да наблюдаваш. Това е урокът, който се стремим да предадем на нашите студенти. Фактът, че двама от колегите в нашата катедра не са бивши студенти на университета, е знак за надежда. Надявам се, че нашето поколение ще бъде достойно наследство на предшествениците ни и ще подготви студентите си да надградят нашата работа“, добави проф. Марчев.
Ректорът на Шуменския университет проф. Наталия Витанова отбеляза по време на събитието, че днес честваме десет години вдъхновение и научен стремеж към звездите. „Това е период, в който мечтите за космоса се материализират, а Шуменският университет се утвърдил като важен център за астрономическо знание и открития… Обсерваторията е място, където младите умове се обучават да поглеждат нагоре – не само към звездите, а и към бъдещето. Всяко наблюдение, всяко научно обсъждане оставя следа в сърцата на студентите и преподавателите, разширявайки пределите на знанието. Тази обсерватория е не просто научна институция; тя е дом на любопитството и на въпросите, на които не може да се отговори лесно. Онова вълнение, когато за пръв път видиш Сатурн през телескопа и осъзнаеш колко сме малки, но и колко велики можем да бъдем“, заяви проф. Витанова и изказа своята благодарност на всички, допринесли за създаването на обсерваторията, за нейния екип и студентите.
На церемонията бяха прочетени поздравителни писма от името на кмета на Шумен проф. Христо Христов, и от Дирекцията на природния парк „Шуменско плато“, представена от инж. Кирил Вълчев.
„Природният парк „Шуменско плато“ е единственият национален парк в България с такъв уникален астрономически център, създаден по проект на Шуменския университет в сътрудничество с парка“, добави проф. Марчев и съобщи, че по случай годишнината са получени поздравления от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, от Съюза на астрономите в България, от различни факултети на Шуменския университет и др.
Тъй като през деня е възможно да се наблюдава само Слънцето, в Астрономическата обсерватория на Шуменското плато в края на миналата година беше открит най-новият цифров планетариум в България, оборудван с най-съвременна техника. Идеята за реализиране на планетариум е съществувала още с откритие на обсерваторията. Сградата е в рамките на природния парк, а основната апаратура е собственост на Шуменския университет, придобита благодарение на международни и национални програми и проекти, напомни директорът на Астрономическия център проф. Драгомир Марчев.
Той добави, че Шумен и Пловдив са единствените български градове, на които са поставени имена на астероиди, и отбеляза, че националната конференция на Съюза на астрономите в България през 2024 година ще се проведе в Шуменския университет „Еп. Константин Преславски“, за да могат ученици, студенти и жители на града да наблюдават слънчевото затъмнение през телескопите на Центъра.




