Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху отдавна се има за приятел на руския президент Владимир Путин. В мемоари, публикувани по време на войната на Русия срещу Украйна, Нетаняху многократно възхвалява руския лидер за неговия интелект и „особеното му приятелско отношение“ към еврейския народ. През годините, Путин също се представи като лоялен съюзник на израелската държава, като насърчаваше културните връзки и безвизовото пътуване между двете страни. Но след най-тежката атака срещу Израел от десетилетия, така прокламираното приятелство изглежда е изчезнало.
Четири дни след началото на изненадващата атака на „Хамас“, Путин все още не се е обадил на Нетаняху, а Кремъл не е публикувал съболезнователно съобщение до страната. Този дипломатически жест на добра воля, редовно е изпращан от Русия на световните лидери след смъртоносни инциденти на тяхна земя.
Чак във вторник, Путин направи първите си коментари за нахлуването на „Хамас“. Той каза, че ескалацията на насилието между Израел и палестинците показва, че политиката на САЩ в Близкия Изток се е провалила, като не е взела предвид нуждите на палестинците.
„Мисля, че много хора ще се съгласят с мен, че това е ярък пример за провала на политиката на Съединените щати в Близкия изток“, каза Путин, без да признае ужасяващите смъртни случаи и отвличания в Израел.
Промяната в тона изглежда сочи към разрив между двете страни, настъпил след началото на войната в Украйна.
В продължение на години Путин се стреми да скрепи силни връзки с Израел, но същевременно подкрепя и палестинската кауза – съюз, който произлиза от съветската зона.
Деликатната дипломация на Русия с Израел изглежда даде плод, когато страната отказа да участва в западните санкции срещу Русия, за голямо огорчение на Киев, който обвини Израел, че пренебрегва страданието на украинските евреи.
Но още тогава на повърхността се появиха признаци, че отношенията между Русия и Израел се влошават. Причина за това станаха твърденията на Путин, че се бори с „неонацизма“ в Украйна, докато измества страната си в орбитата на Иран, който е върл враг на Израел.
„Топлите отношения (между Русия и Израел), които наблюдавахме години наред при Путин, охладняха. Сега сме в различен свят“, каза Пинхас Голдшмид, който е бил главен равин на Москва близо 30 години, но бяга от страната заради несъгласието си с войната в Украйна.
„Израел винаги е внимавал да поддържа добри отношения с Москва предвид голямата еврейска общност в Русия и нейното влияние върху Сирия“, допълни Голдшмид, пред Guardian. В събота той присъства на погребението на Ювал Бен Яков, израелски войник, убит в боевете, син на друг бивш московски равин. Голдшмид каза, че мнозина в еврейската общност са останали дълбоко разочаровани от начина, по който Путин гледа на войната и оправдава нахлуването си в Украйна, като я сравнява с нацистка Германия.
Миналото лято за първи път това напрежение се разпространи и в обществото, когато руски официални лица обвиниха Израел, че подкрепя „неонацисткия режим“ в Киев. Спорът беше разпален, след като руският външен министър Сергей Лавров повтори антисемитската конспиративна теория, в която се твърди, че Адолф Хитлер „имал еврейска кръв“ – коментари, които Израел определи като „непростими и възмутителни“.
Кремъл предприе репресии и срещу руския клон на Еврейската агенция, частна благотворителна организация, тясно свързана с израелското правителство, която помогна на десетки хиляди висококвалифицирани руски евреи да имигрират в Израел.
Но може би по-тревожно за Израел стана нарастващата зависимост на Москва от Иран. Русия, изолирана от западните пазари, инвестира сериозно в закупуването на ирански дронове, които да атакуват украинските градове и гражданска инфраструктура. В същото време САЩ предупредиха, че Иран се стреми да придобие голям брой руски щурмови хеликоптери, бойни самолети и системи за противовъздушна отбрана.
След като САЩ обещаха да изпратят собствена военна помощ на Израел след нападението на „Хамас“, някои прокремълски коментатори изразиха надежда, че войната в Израел ще източи западните ресурси от Украйна.
Сергей Мардан, руски пропагандист и телевизионен водещ, написа в социалните мрежи:
„Тази бъркотия е от полза за Русия, защото глобалистката жаба ще бъде отвлечена от Украйна и ще се заеме с опитите да потуши вечния близкоизточен огън.“
В Москва също се наблюдаваше чувство на радост от израелските военни и разузнавателни грешки, които бяха представени като доказателство за слабостта на Запада.
Андрей Солдатов, експерт по руските служби за сигурност, каза, че това „разкрива острата психологическа травма, претърпяна от руската армия след катастрофалната й офанзива в Украйна в първите месеци на 2022 г.“
„Тази загуба на глобално уважение е трудно поносима за нация с горди военни традиции. И така, облекчението, предложено от „Хамас“, предизвика лавина от злорадство. Смяхте ли се на нашата некомпетентност? Сега е наш ред“, обясни Солдатов.
По руската държавна телевизия коментатори също осмиваха десетките хиляди руски евреи, които заминаха за Израел за да избегнат мобилизация след нахлуването на Русия в Украйна.
Обръщайки се към руския парламент в сряда, Вячеслав Володин, председателят на Държавната Дума, каза, че руснаците, които са избягали са на страната на Украйна и трябва да бъдат обвинени в държавна измяна и изпратени да работят в мини.
Междувременно Украйна изглежда е загърбила предишните си оплаквания от Израел, нетърпелива да запълни вакуума на приятелство, оставен от Русия.
В реч в Брюксел, заедно с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, президентът на Украйна Володимир Зеленски оприличи нападението на „Хамас“ срещу Израел с нахлуването на Русия в Украйна и каза, че неговият народ е с Израел, защото разбира какво означава да страдаш от терористични атаки.
„Единствената разлика е, че има терористична организация, която нападна Израел, а тук има терористична държава, която нападна Украйна“, каза Зеленски.
*Текстът е публикуван в „Гардиън“. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ
Още актуални анализи – четете тук