Президентът на САЩ Джо Байдън ще произнесе реч в праймтайма тази вечер. Темите ще бъдат за конфликта между Израел и „Хамас“ и войната в Украйна, съобщи Белият дом, цитиран от световните агенции и БТА.
Той ще говори в 20 ч. източноамериканско време (00:00 ч. по Гринуич) от Овалния кабинет. От там традиционно президентите традиционно се обръщат към нацията в моменти от критично национално значение.
„Утре (днес – бел. ред.) президентът Байдън ще се обърне към нацията по повод нашия отговор на терористичните атаки на „Хамас“ срещу Израел и нестихващата безчовечна война на Русия срещу Украйна“, заяви прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер.
Байдън ще произнесе речта си ден след завръщането си от Израел. Той направи посещение в знак на солидарност след нападението на „Хамас“ от 7 октомври.
Байдън обмисля да поиска от Конгреса 60 милиарда долара за Украйна и 10 милиарда за Израел
Мнозина очакват в най-скоро време Байдън да внесе в Конгреса законопроект за отпускане на допълнителни средства с оглед на предприеманите от Вашингтон действия в отговор на нападението срещу Израел от 7 октомври на бойците от палестинското движение „Хамас“, докато същевременно търси начин да продължи да помага на Украйна да отблъсне руските войски.
Във вторник няколко добре осведомени източника казаха пред Ройтерс, че Байдън обмисля да отправи искане за допълнително финансиране в размер на около 100 млрд. долара. То ще включва помощ за отбраната на Израел, Украйна и Тайван, а също и пари за усилията за повишаване на сигурността по границата с Мексико. Напоследък тя е подложена на засилен миграционен натиск.
Сенатор Джим Риш, най-високопоставеният републиканец в комисията по външна политика на Сената, заяви, че знае нищо за подобна сума от 100 млрд. долара освен това, което са съобщили медиите.
Той заяви на пресконференция, че е чул, че правителството обмисля отпускането на 10 млрд. долара за Израел.
Засега няма коментар от управляващите среди във Вашингтон.
Вчера няколко източника казаха, че Байдън все още не се е спрял на окончателна сума и че разбивката ѝ не е обсъдена с Конгреса.
Според американските закони Конгресът, а не изпълнителната власт контролира държавните харчове.
Още международни новини – четете тук