В първата си публична изява след оттеглянето си от кандидатпрезидентската надпревара в Съединените щати Джо Байдън аргументира решението си.

„Реших, че най-добрият начин да продължим напред е да предам щафетата на следващото поколение, защото това е най-добрият начин да обединим страната“, заяви Джо Байдън от Овалния кабинет, предаде БТА.

„Има време и място за дълъг опит в обществения живот. Има място и време за нови гласове, свежи гласове, по-млади гласове. И това време е сега“, каза Байдън, който се отказа от участие в президентските избори в полза на своята вицепрезидентка Камала Харис.

Байдън каза, че ще се фокусира върху оставащите шест месеца от президентския си мандат, да работи за намаляване разходите за работещите, за растеж на икономиката, да брани гражданските права, правото на гласуване и да се бори срещу политическия екстремизъм и насилието.

„Ще продължим да събираме коалиция от горди страни, за да не позволим на Путин да превземе Украйна и да нанесе още щети. Ще поддържаме НАТО по-силна и по-обединена от когато и да било през нашата история“, обеща президентът.

Той каза, че ще работи за слагане на край на войната в Газа и за връщане на израелските заложници, отвлечени от палестинската групировка „Хамас“ в ивицата Газа.

Байдън призова американските избиратели да гласуват за Камала Харис, която по думите му е „опитна, силна и способна“ и ще бъде добър лидер на САЩ.

Припомняме, че Байдън се отказа да се кандидатира за втори мандат на президентския пост след натиск от страна на свои съпартийци, породен от лошото си представяне в дебата с Тръмп на 27 юни и заради социологическите проучвания, които показаха, че той има голям шанс да загуби изборите.

Байдън каза, че за него е било привилегия да служи на страната в продължение на 50 години. Той мотивира оттеглянето си с това, че защитата на демокрацията е по-важна от който и да било пост, и с необходимостта да обедини Демократическата партия.

Той е първият президент, отказващ се да преследва втори мандат, след Линдън Джонсън, който, критикуван заради неспособността си да се справи с Виетнамската война, се оттегли внезапно от кампанията на 31 март 1968 г.

„Великото качество на Америка е, че тук крале и диктатори не управляват. Хората го правят. Историята е във вашите ръце. Властта е във вашите ръце“, каза още Байдън.

По-рано кандидатът за президент от Републиканската партия Доналд Тръмп нападна Харис и я определи като „ултралибералната движеща сила“, която трябва да носи отговорност за политиките на администрацията на Джо Байдън по отношение на имиграцията. Според Тръмп Харис е най-либералният политик, избиран някога в американската история:„Ако Камала Харис влезе, тя ще бъде най-радикалният, крайноляв екстремист, който някога е окупирал Белия дом, умножено по десет. Никога не е имало лунатик като нея в Белия дом, а сме имали някои доста лоши“, каза бившият президент на събитие, проведено в Шарлот, Северна Каролина – един от щатите, смятани за решаващи за спечелването на президентските избори на 5 ноември.

Проучване на Reuters/Ipsos показва, че при евентуална надпревара между двамата Харис има незначителна преднина от два процента пред Тръмп – 44% срещу 42 на сто. Според анкета на CNN Тръмп води пред Харис с 49% срещу 46%.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук